komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 22 września 2020

Tomasza, Maurycego

Trzynaście filmów dokumentalnych powalczy o Grand Prix Dolnego Śląska 2020

czwartek, 6.8.2020 14:11 , komentarze: 0 , odsłony: 202
kategorie artykułu:

Już za miesiąc rozpocznie się 17. odsłona Millennium Docs Against Gravity – największego festiwalu filmów non-fiction w Polsce! Nieodłączną częścią wrocławskiej edycji jest rywalizacja o Grand Prix Dolnego Śląska. O nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro rywalizować będzie trzynaście znakomitych filmów z całego świata.  

Zaplanowana na wiosnę 17. edycja Millennium Docs Against Gravity w związku z pandemią koronawirusa przeniesiona została na drugą połowę roku – miłośnicy kina dokumentalnego spotkają się w Dolnośląskim Centrum Filmowym w dniach 4-13 września. Mimo zmiany terminu w programie nie mogło zabraknąć tradycyjnej rywalizacji o Grand Prix Dolnego Śląska. W tym roku w konkursie weźmie udział 13 wyjątkowych filmów, wyreżyserowanych przez siedmiu reżyserów i osiem reżyserek z całego świata.
O nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego ubiegać będą się jedne z najciekawszych tytułów tegorocznej edycji festiwalu, m.in. nominowany do Oscara film opowiadający o sytuacji ludności w Aleppo, czyli „Dla Samy” (For Sama) w reżyserii Wada Al-Kateab i Edwarda Wattsa. Widzowie zobaczą także zmontowany wyłącznie z materiałów archiwalnych film „Pogrzeb Stalina” (State Funeral) autorstwa wybitnego twórcy współczesnego kina Siergieja Łoźnicy oraz wzruszającą historię kobiety, która wyrwała się z toksycznego związku i rozpoczyna życie na nowo w „Lekcji miłości” (Lessons of Love) Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei.

O nagrodę ubiegał będzie się również film „Witamy w Czeczenii” (Welcome to Chechenya) Davida France'a, prezentujący jak dokładnie wyglądało regularne polowanie na osoby LGBT+ urządzone przez przywódcę Czeczenii – Ramzana Kadyrowa. Z kolei w „Bliznach” (Scars) reżyserka Agnieszka Zwiefka pokazuje życie dziewczyny, która kiedyś walczyła w Tamilskich Tygrysach, a teraz stara się odnaleźć po odejściu z organizacji terrorystycznej. Wrocławskie jury oceni też najnowszy film Huberta Saupera, czyli „Epicentrum” (Epicentro) oraz „Ścianę cieni” (The Wall of Shadows), w którym Eliza Kubarska pokazuje wyprawę najlepszych himalaistów na niezdobytą do tej pory wschodnią ścianę jednej z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarny.

Zwycięzcę konkursu wybierze czteroosobowe jury w składzie: Małgorzata Szczerbowska – aktorka i scenarzystka, Joanna Synowiec – kuratorka, animatorka kultury i artystka oraz Jarosław Perduta – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego i Krzysztof Majewski – dziennikarz radiowy. Jurorzy swoją decyzję ogłoszą 11 września.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 59 min temu
poniedziałek, 21.9.2020 09:15
sobota, 19.9.2020 08:20
piątek, 18.9.2020 09:34
czwartek, 17.9.2020 14:37
czwartek, 17.9.2020 14:29
poniedziałek, 14.9.2020 09:43
sobota, 12.9.2020 09:10
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele