Twój Kalkulator Wynagrodzeń

poniedziałek, 18.11.2019 13:15 412

Coraz więcej podmiotów gospodarczych w swojej codziennej działalności wykorzystuje nowoczesne narzędzia analityczne i finansowe. W pracy działów kadr oraz zarządzających przedsiębiorstwami takimi aplikacjami mogą być kalkulatory wynagrodzeń. Warto jednak pamiętać, że jeżeli na podstawie wyników elektronicznego wyliczenia dostarczonego przez kalkulator wynagrodzeń mają być podejmowane jakieś decyzje w firmie (w tym na przykład planowanie budżetów, wydatków itp.) uzyskiwane w kalkulatorach informacje winny być pełne i rzetelne. Bezpieczeństwo pracy na nich wynika między innymi z wyboru odpowiedniego usługodawcy czy producenta tego rodzaju oprogramowania. Jak więc dochować należytej staranności i wybrać „swój” kalkulator wynagrodzeń?

Po pierwsze - bezpieczeństwo i wiarygodność

Opierając swoją decyzję na wyniku otrzymywanym z kalkulatora wynagrodzeń należy pamiętać, aby oprogramowanie z którego korzysta firma czy osoba fizyczna (użytkownik prywatny) powinno być sprawne i odpowiednio skonstruowane. Jest to narzędzie, które jest odpowiednio programowane, przy wykorzystaniu wzorów matematycznych obliczeń. Jeżeli te wprowadzone zasady i formuły (przez dostawcę kalkulatora wynagrodzeń) będą błędne - to narzędzie nie ma szans prawidłowego działania. Dlatego pierwszym krokiem w weryfikacji kalkulatora wynagrodzeń przez użytkownika winna być analiza kto stworzył daną aplikację – rekomendowanym rozwiązaniem jest korzystanie oczywiście wyłącznie z programów tworzonych przez specjalistyczne firmy, współpracujące z ekspertami oraz posiadające odpowiednie doświadczenie – zarówno merytoryczne, jak i w dostarczaniu elektronicznych systemów do pracy.

kalkulator wynagrodzeń

Po drugie – aktualność informacji i danych

Przepisy z zakresu podatków, prawa pracy, oraz innych są na bieżąco aktualizowane i nowelizowane przez ustawodawcę. Przy zmieniającym się stanie prawnym nawet najlepszy kalkulator wynagrodzeń, działający na archiwalnych regulacjach może w swoim działaniu powodować błędy obliczeniowe. Dlatego drugim krokiem przyszłego użytkownika takiego narzędzia powinno być sprawdzenie czy dana aplikacja / system czy strona internetowa jest na bieżąco aktualizowana. Dobrą wskazówką może być również możliwość (lub jej brak) wybrania w opcjach zaawansowanych danego (interesującego podatnika) roku podatkowego – jeżeli takiego nie ma, może to oznaczać, że kalkulator zatrzymał się na poziomie poprzednich lat i przepisów.

Po trzecie – możliwość indywidualizacji zapytania

Nakładane na podatników podatki, czy na płatników składki między innymi dotyczące zobowiązań wobec ZUS zależą od szeregu czynników. W pierwszej kolejności zaczynając od rodzaju (formy) współpracy – czy jest to umowa o pracę, cywilnoprawna umowa zlecenia, czy może umowa o dzieło. Następnie przechodząc przez warunki dotyczące samej osoby współpracującej – czy jest to podatnik powyżej czy poniżej 26 roku życia, czy odprowadzane są składki chorobowe, czy jest studentem, uczniem oraz inne. Tutaj znaczenia poziomowi wyliczeń będą nadawać również wskazania kwoty wolnej od podatku, rozliczenia z małżonkiem przeniesienia praw autorskich i inne. W każdym wypadku należy wiec przeanalizować sytuację bardzo indywidualnie. Część kalkulatorów umożliwia to poprzez wprowadzenie zakładki czy opcji „zaawansowane” – gdzie użytkownik sam oznacza odpowiednio dotyczące go elementy formularza kalkulatora. Jeżeli nie ma takiej możliwości to zbyt ogólne wyliczenie może wprowadzić w błąd – szacunek może być nieprawidłowy.