Ubezpieczenia OC - czyli jak zadbać o spokój ducha za kierownicą

poniedziałek, 20.12.2021 12:37 204

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC wynika wprost z ustawy i ma charakter bezwzględny. Dotyczy każdego, kto rejestruje pojazd i powinien być dopełniony nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. To nie tylko sposób na uniknięcie nieprzyjemności ze strony organów państwowych, ale również środek prewencyjny, podejmowany w interesie własnym i osób trzecich. Z tego właśnie powodu wiedza na temat ubezpieczenia samochodu jest tak ważna. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom każdego kierowcy, prezentujemy zestawienie kluczowych informacji o polisach OC, odpowiadając przy okazji na pytanie, gdzie i dlaczego warto się ubezpieczyć. Zapraszamy do lektury.

Co to jest ubezpieczenie OC i kogo dotyczy?

Ubezpieczenie OC to skrót od ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Podstawą funkcjonowania tej instytucji jest ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w której to znaleźć można legalną definicję tego właśnie pojęcia (art. 4., art. 23. ustawy). Regulacje te stanowią, iż ubezpieczenie OC zawierane jest, celem zrekompensowania szkód powstałych w związku z ruchem mechanicznego pojazdu, będącego w czyimś posiadaniu. 

W tym miejscu nasuwają się więc pytania odnośnie do sposobu, w jaki należy rozumieć pojęcia: odpowiedzialność cywilna, ruch, pojazd mechaniczny i posiadacz. Również jednak te kwestie znajdują swoje doprecyzowanie na kolejnych stronicach ustawowych. Zgodnie z nimi obowiązkowa polisa OC dotyczy:

  • odpowiedzialności cywilnej, a więc odpowiedzialności z tytułu wyrządzonych przez jednostkę szkód (na osobie, na mieniu),
  • ruchu, przy czym pojęcie to obejmuje również sytuacje wsiadania i wysiadania z pojazdu, jego załadowywania i rozładowywania, a także zatrzymania lub postoju, 
  • pojazdów mechanicznych, przez które oprócz samochodów należy rozumieć ciągniki rolnicze, motorowery, przyczepy i pojazdy wolnobieżne, o których mowa w prawie o ruchu drogowym, z wyjątkami wskazanymi w art. 2. 10) ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych...,
  • posiadacza pojazdu mechanicznego, a więc nie tylko właściciela, ale również leasingobiorcy, najemcy lub biorącego rzecz w użyczenie.

Upraszczając, polisy OC służą więc zabezpieczeniu kosztów pokrycia ewentualnych szkód, powstałych z udziałem pojazdów mechanicznych. Ich obowiązkowy charakter nie wziął się przy tym znikąd.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla kierowców?

Choć ubezpieczenia OC z definicji mają za zadanie ochronę osób trzecich przed konsekwencjami szkód wyrządzonych przez pojazd, wprawiany w ruch przez jego posiadacza, w praktyce jest to instytucja mająca na celu obopólne dobro. Wypadki samochodowe niestety nie należą do rzadkości; ich konsekwencje są zaś dalekosiężne - również w aspekcie finansowym. Szczególnie odczuć to można w sytuacji zaistnienia uszczerbku na cudzym zdrowiu lub co gorsza, śmierci. 

Wykupując polisę, zapewnia się gwarancję co do zadośćuczynienia roszczeniom osób trzecich, dzięki czemu mogą one niezwłocznie, niezależnie od sytuacji finansowej sprawcy, podjąć kroki w kierunku poprawy swojego dobrostanu. Jednocześnie jest to sposób na zabezpieczenie się kierowcy przed, niejednokrotnie uciążliwymi dla portfela, wydatkami - nadmieńmy, że w przypadku uszkodzeń na ciele mowa już nie o dziesiątkach, ale o setkach tysięcy złotych odszkodowania. Dowiedz się więcej na stronie tuz.pl/produkty/ubezpieczenie-oc.

Gdzie wykupić ubezpieczenie OC?

Choć nierzadko pierwszą myślą, pojawiającą się w kontekście ubezpieczeń OC jest skorzystanie z usług towarzystwa ubezpieczeniowego, warto rozważyć również mniej popularną, acz wykazującą wiele przewag opcję, w postaci towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. W przeciwieństwie do towarzystw ubezpieczeniowych, działających komercyjnie, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych oferują wsparcie finansowe dla swoich członków, działając z pełnym zaangażowaniem w ich interesie. Skuteczność ta nie jest przy tym obarczona koniecznością ponoszenia wygórowanych kosztów - brak działalności komercyjnej, generującej konieczność podejmowania kosztownych zabiegów promocyjnych, daje możliwość zaproponowania członkom TUW-ów obniżonych składek (z możliwością częściowego zwrotu dla bezwypadkowych kierowców). Środki finansowe, którymi dysponuje TUW, pozostają zaś w zakresie kompetencji decyzyjnych jego członków, którzy mogą lokować je z zyskiem dla siebie.     

Jednym z najlepszych towarzystw ubezpieczeń wzajemnych jest TUZ, w którego ofercie znaleźć można również ubezpieczenie samochodu od szkód cywilnych. Oferuje ono atrakcyjne warunki polisy w postaci konkurencyjnych cen, systemu premiowania bezwypadkowych kierowców, kalkulatora OC AC, z którego pomocą indywidualnie wylicza wysokość składki oraz wysokiej sumy gwarancyjnej (5 210 000 euro w odniesieniu do szkód na osobie, 1 050 000 euro w odniesieniu do szkód na mieniu). Jest to też opcja dla zainteresowanych zawarciem umowy ubezpieczenia online - podpis na dokumencie potwierdzającym można w tym przypadku złożyć również zdalnie, co znacznie usprawnia cały proces.