Uczniowska aktywność i pomysłowość doceniona. Podsumowanie pilotażowego programu Wrocławski Budżet Samorządów Uczniowskich

czwartek, 10.2.2022 14:11 316 0

10 tys. złotych przeznaczonych na 8 uczniowskich projektów i blisko 5 tys. zaangażowanych młodych wrocławian. Tak można podsumować Wrocławski Budżet Samorządów Uczniowskich  – pilotażowy program Akademii Samorządów Uczniowskich, wspierany i finansowany przez miasto Wrocław.

We wrocławskim Technikum nr 10 stworzono „strefę chill-out”, w XIV Liceum Ogólnokształcącym powołano do życia spółdzielnię, która otworzyła i prowadzi szkolny sklepik. Z kolei w X Liceum Ogólnokształcącym zorganizowano szkolną edycję „Mam talent”, a w Autorskich Liceach Artystycznych i Akademickich warsztaty tworzenia kapeluszy. To przykłady wybranych projektów, które sfinansowane i zrealizowane zostały w ramach Wrocławskiego Budżetu Samorządów Uczniowskich - programu prowadzonego przez Akademię Samorządów Uczniowskich.
– Program wychodzi naprzeciw potrzebom uczniów aktywnie działających w swoich szkołach. Umożliwia realizację działań czy akcji, na które do tej pory szkoły nie miały funduszy, a które z punktu widzenia uczniów są ważne i interesujące. Wsparcie finansowe okazało się impulsem, który przyniósł bardzo pozytywne efekty. Młodzież udowodniła, że wystarczą nawet niewielkie kwoty, by stworzyć w szkole coś interesującego – podkreśla Paweł Kierakowicz ze Stowarzyszenia Akademia Samorządów Uczniowskich.

Uczniowie dla uczniów

Dla uczestników projektu ważne było przede wszystkim to, że robią coś dla swojej, uczniowskiej społeczności i według własnego pomysłu. Przykładowo o sklepiku, w XIV Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, myślano już od dłuższego czasu. Jednak dopiero dzięki Wrocławskiemu Budżetowi Samorządów Uczniowskich udało się go otworzyć.

– W naszym nowym sklepiku sprzedajemy m.in. artykuły szkolne i naklejki nawiązujące do naszego liceum. W niedługiej przyszłości chcemy sprzedawać również zeszyty, bluzy, koszulki i torby kojarzące się z „czternastką”, które zaprojektuje nasza koleżanka – mówi Łucja Went, uczennica 3 klasy w XIV Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu.

W inicjatywach zrealizowanych w ramach Wrocławskiego Budżetu Samorządów Uczniowskich wzięło udział prawie 5 tys. wrocławskich uczniów. Dofinansowanie jednego projektu wynosiło od 100 złotych do 1 tys. złotych. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na: nagrody, statuetki, wyposażenie pomieszczeń, czy promocję projektów.

– Zależy nam, by wspierać aktywności społeczne zaproponowane oddolnie przez samych uczniów. Te działania znakomicie integrują, uczą samodzielności i organizacji pracy, a przy tym rozwijają zainteresowania i talenty młodzieży – mówi Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.

Cały projekt trwał 90 dni. Akademia Samorządów Uczniowskich w przyszłości planuje kolejne tego typu inicjatywy.

8 projektów zrealizowanych w ramach Wrocławskiego Budżetu Samorządów Uczniowskich
·        VII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Kruczej – świąteczny koncert charytatywny
·        XIV Liceum Ogólnokształcące przy ul. Brücknera – sklepik szkolny „SUszop”
·        X Liceum Ogólnokształcące przy ul. Pieszej – organizacja szkolnego „Mam talent”
·        VI Liceum Ogólnokształcące przy ul. Hutniczej – otrzęsiny klas I
·        ALA Autorskie Licea Artystyczne i Akademickie Wrocław przy ul. Robotniczej – warsztaty tworzenia kapeluszy
·        ROE Liceum i Technikum przy ul. Wagonowej – „Turniej międzyklasowy – „Żniwa”
·        Technikum nr 16 przy ul. Szkockiej – „Integracja uczniowska”
·        Technikum nr 10 przy ul. Braniborskiej – „Strefa chill-out” na szkolnym podwórku

Szczegółowe informacje o programie na https://akademiasu.org.pl/?page_id=1190 .

Dodaj komentarz

Komentarze (0)