Ulga termowizyjna – jak ją otrzymać?

czwartek, 30.12.2021 09:55 273

Chcesz zrealizować konkretne przedsięwzięcie termomodernizacyjne? Zależy Ci na poprawie standardu budynku, w którym mieszkasz wraz ze swoją rodziną? Decydując się na taką inwestycję, możesz zaoszczędzić – wystarczy, że nieco bliżej zainteresujesz się dostępnymi odliczeniami od podatku oraz ulgami podatkowymi. Jednym z nich jest ulga termomodernizacyjna. Już teraz poznaj najważniejsze informacje na jej temat i dowiedz się, co trzeba zarobić, aby móc z niej skorzystać!

Czym jest ulga termowizyjna?

Ulga termomodernizacyjna to nic innego, jak odliczenie od podstawy opodatkowania PIT wydatków, jakie zostały poniesione na zakup materiałów budowlanych, niezbędnych urządzeń, sprzętów i narzędzi oraz wniesienie opłat za usługi bezpośrednio związane z pracami modernizacyjnymi.

Obowiązujące przepisy prawa wskazują, że omawiana ulga jest dedykowana dwóm grupom podmiotów:

  • którzy opodatkowują swoje dochodu na jeden z dwóch sposobów – według skali podatkowej albo na podstawie jednolitej stawki podatku w wysokości 19%,
  • którzy opłacają ryczałt od tak zwanych przychodów ewidencjonowanych.

Ulga termowizyjna – zasady przyznawania

Ubieganie się o ulgę termomodernizacyjną to proces składający się z kilku następujących po sobie etapów. Pierwszym z nich jest wykonanie audytu energetycznego. Drugim krokiem jest dokonanie wyboru banku udzielającego kredytów na termomodernizację oraz ustalenie wszystkich związanych z tym szczegółów. Następnie uzupełnia się wszystkie niezbędne dokumenty, dodaje załączniki i składa wniosek w odpowiednim organie. Potem pozostaje już tylko czekać na odpowiedź, a w razie uzyskania pozytywnej decyzji można cieszyć się z uzyskania umorzenia części kosztów inwestycyjnych.

Audyt energetyczny do ulgi termowizyjnej – na czym polega?

W opisywanym kontekście ważne jest to, że przeprowadzony musi być audyt energetyczny do ulgi termomodernizacyjnej. W efekcie takiej kontroli zostaje wydany dokument, który zawiera szczegółową charakterystykę konkretnego obiektu oraz zalecenia odnośnie tego, co należy w nim jeszcze poprawić. Ta analiza techniczno-ekonomiczna wskazuje na możliwe do wdrożenia rozwiązania, które będą najbardziej optymalne i najlepsze z punktu widzenia ekonomicznego.

Audyt ten musi być przeprowadzany zarówno przez osoby prywatne, jak również przez osoby dowodzące obiektami publicznymi. W związku z tym przeprowadza się go w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej oraz sieciach i źródłach ciepła o charakterze lokalnym. Audyt energetyczny ma dość szeroki zakres, który obejmuje między innymi: analizę stanu budynku, stworzenie kosztorysu, opisanie zakresu prac planowanych do realizacji w przyszłości, a także dokonanie tak zwanej analizy ekologicznej oraz ekonomicznej.

Ulga termowizyjna – podsumowanie

Już teraz wiesz, czym jest ulga termowizyjna. Znasz również wymogi, które należy spełnić, aby ją otrzymać. Jeśli zależy Ci na tym, aby związany z nią audyt był przeprowadzony zgodnie z zasadami i wymogami prawnymi – postaw na usługi świadczone przez profesjonalistów.

 

źródło zdjęć: freepik.com