Uniwersytet Medyczny: Ta metoda budzi duże nadzieje w walce z COVID-19

czwartek, 7.5.2020 11:54 1053 0

Projekt nabiera rozpędu. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu od dwóch tygodni prowadzą badania nad wykorzystaniem osocza z krwi ozdrowieńców w leczeniu COVID-19. Dzięki zaangażowaniu dawców udało się zabezpieczyć osocze dla wszystkich grup krwi. Badacze zachęcają do podjęcia współpracy szpitale z regionu.

Badanie: "Zastosowanie osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem", realizowane we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, finansowane jest ze środków Agencji Badań Medycznych.

- To zupełnie bezpieczna procedura – podkreśla kierujący pracami zespołu badaczy prof. Grzegorz Mazur. – Co więcej jest chyba najbardziej obiecującą z badanych obecnie metod leczenia. Jej skuteczność potwierdzają obserwacje z przeszłych pandemii, w których była wykorzystywana, a także aktualne doniesienia naukowe z Chin. Liczymy na udokumentowanie jej działania także w Polsce – podkreśla kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej UMW.  Stąd apel do szpitali w regionie, które leczą chorych na COVID-19, o wykorzystanie możliwości podania osocza z krwi ozdrowieńców w procesie leczenia.

Każda jednostka włączona do programu otrzyma szczegółowy protokół opisujący sposób: kwalifikacji biorcy, zamówienia osocza oraz leczenia i oceny jego następstw.

Cały czas prowadzony jest także nabór dawców

Osoby, które przebyły objawową lub bezobjawową infekcję wirusem COVID-19, zapraszamy do oddania osocza w ramach projektu zatytułowanego „Zastosowanie osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metaboliczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem”. Osocze, zawierające przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-Cov-2 zostanie pobrane przez RCKiK we Wrocławiu, a następnie podane potrzebującym chorym na COVID-19.  

Czym jest osocze i do czego jest potrzebne? - Osocze jest płyną częścią krwi, które stanowi około 55% jej objętości. Zawiera wodę, elektrolity, białka, czynniki krzepnięcia oraz przeciwciała (m.in przeciwciała anty-Sars-Cov-2) – wyjaśnia prof. Grzegorz Mazur. - Było podawane pacjentom w leczeniu m. in grypy hiszpańskiej w 1918r. oraz infekcji SARS w 2003r. i przyczyniło się do ocalenia ogromnej ilości ludzkich istnień. Obecnie nie ma celowanego leczenia przeciwwirusowego ani dostępnych szczepień przeciwko infekcji SARS-Cov-2. Podawanie osocza, które zawiera przeciwciała przeciwko wirusowi jest formą tzw. uodpornienia biernego i prawdopodobnie najbardziej skuteczną metodą umożliwiającą leczenie chorych z COVID-19 – dodaje kierownik badania.

CZEGO SPODZIEWAĆ SIĘ PO ZGŁOSZENIU SIĘ DO STACJI KRWIODAWSTWA?
Wykwalifikowany personel stacji krwiodawstwa udzieli Ci WSZYSTKICH niezbędnych informacji i dopiero po wyrażeniu pisemnej zgody, pobierze od Ciebie standardową ilość krwi (podobnie jak odbywa się to w procesie honorowego krwiodawstwa), z której osocze będzie użyte do ratowania życia pacjentów z COVID-19. 

JAKIE KRYTERIA MUSZĄ BYĆ SPEŁNIONE ŻEBY ZOSTAĆ DAWCĄ OSOCZA?
Każda osoba >18 r.ż., u której zakażenie wirusem SARS-Cov-2 zostało potwierdzone pozytywnym wynikiem wymazu z nosogardła, a obecnie nie ma objawów infekcji i posiada dwukrotnie negatywny wynik wymazu. (UWAGA! Osoby z brakiem negatywnego wyniku wymazu będą wkrótce również zapraszane do projektu). 

GDZIE MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ / Z KIM KONTAKTOWAĆ?
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu, ul. Czerwonego Krzyża 5/9, 50-345 Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)