Upadłość konsumencka – jak uwolnić się od długów

czwartek, 14.11.2019 13:41 571

Dziś kredyt na kilka tysięcy złotych otrzymuje się na tzw. dowód. Wystarczy włączyć telewizor lub radio, by dotarły do nas aktualne oferty „szybkich” pożyczek. Kredyty na mieszkanie, dom czy samochód są dla wielu z nas jedyną możliwością ich nabycia. Wszystko to doprowadza statystycznego Polaka do coraz większego zadłużenia. Świadomość, że nasze zarobki pozwalają nam na spłatę zaciągniętych zobowiązań, pomaga nam w podjęciu decyzji o zaciągnięciu kolejnej pożyczki. Co jednak robić w obliczu niespodziewanej sytuacji, kiedy tracimy zdolność do spłaty zaciągniętych zobowiązań? Jak nie wpaść w spiralę długów? Rozwiązaniem może być upadłość konsumencka.

Upadłość konsumencka – co to takiego?

Upadłość konsumencka to nowy instrument dający każdej osobie fizycznej / konsumentowi, który znalazł w się w sytuacji niewypłacalności, możliwość oddłużenia na drodze sądowej. Sąd rozpatrując wniosek o upadłość konsumencką może zarządzić nowy harmonogram spłaty zobowiązań, a także je umorzyć. Istotą upadłości konsumenckiej jest pomoc osobom, które z przyczyn niezależnych od siebie znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, np. straciły pracę, uległy wypadkowi bądź ciężkiej chorobie.

Kto może starać się o ogłoszenie upadłości?

O ogłoszenie upadłości konsumenckiej może starać się każdy dłużnik, który jest osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej i ma status konsumenta. Przed wniesieniem wniosku o upadłość konsumencką sugeruje się likwidację działalności gospodarczej. Istnieje grupa bezwzględnych przesłanek, których spełnienie przekreśla szanse na ogłoszenie upadłości. Pamiętać musimy, że zła sytuacja majątkowa, w której znalazł się dłużnik musi być niezawiniona. Co przez to mamy rozumieć? Chodzi o to, by utrata zdolności do wykonywania zobowiązań nastąpiła w sposób niezależny od dłużnika. Sprawy o umorzenie zobowiązań zaciąganych przez osoby, które w chwili podpisywania umowy kredytowej, pożyczki, wiedziały o tym iż nie mają możliwości ich spłaty, zostaną oddalone przez sąd. Taki sam finał czeka konsumentów, którzy dopuścili się rażącego niedbalstwa, zaciągając zobowiązania, które przewyższają ich miesięczne możliwości zarobkowe. Na koniec, na ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie mają też szans liczyć dłużnicy, którzy wyzbywają się swojego majątku, by w ten sposób uniknąć egzekucji komorniczej. Opisane powyżej przypadki należą do grona okoliczności bezwzględnych. Istnieje także obszerna grupa okoliczności względnych, których ocenę każdorazowo musi podjąć sąd. W sytuacjach takich najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie doświadczonego adwokata, który doradzi nam w trakcie całej sprawy o ogłoszenie upadłości.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w praktyce

Na początek warto pamiętać, że umorzeniu w sprawach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, nie podlegają alimenty, grzywny i inne kary sądowe, odszkodowania osobiste i wierzytelności, które nie zostały uwzględnione w spisie wierzytelności.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej najlepiej złożyć wraz z momentem, w którym traci się zdolność spłacenia długów. Bez znaczenia jest tu fakt, czy przeciwko danemu konsumentowi prowadzone są inne postępowania sądowe lub egzekucyjne. Sąd uwzględniając wniosek o upadłość konsumencką może zarządzić spłatę wierzytelności według nowego planu spłaty lub też umorzyć wierzytelności.