Urazy ortopedyczne u psów - kiedy potrzebna jest operacja

czwartek, 27.10.2022 09:14 345

Znacząca większość psów kocha biegać, skakać czy ścigać się z innymi zwierzętami. Uwielbiamy z uśmiechem podziwiać zabawy naszych pupili, ciesząc się ich zdrowiem oraz radosnymi momentami. Może się jednak zdarzyć, że te beztroskie chwile zostaną przerwane z powodu problemów z kośćmi, stawami, więzadłami czy ścięgnami, powodując u zwierzęcia znaczny ból oraz problemy z poruszaniem się. Takie urazy ortopedyczne u psów mogą okazać się poważne – dowiedz się, kiedy potrzebna jest operacja!

Jak stwierdzić, czy uraz ortopedyczny u psa jest poważny?

Kiedy zauważymy, że nasz pupil kuleje, porusza się z trudnością bądź wyraźnie odciąża jedną z łap, jest to sygnał, abyśmy go obserwowali. Należy ocenić stopień kulenia – zidentyfikować bolącą nogę i przyjrzeć się zachowaniu zwierzęcia. Powinniśmy także ustalić ramy czasowe, gdyż urazy ortopedyczne u psów mogą pojawić się nagle, sprawiając zwierzakowi znaczący ból bądź stawać się coraz poważniejsze wraz z biegiem czasu. Ponadto, niektóre aktywności fizyczne, jak bieganie czy skakanie, mogą nasilać objawy.

Jeśli zwierzę nie reaguje agresją i daje się zbadać, możemy delikatnie sprawdzić jego reakcję na dotyk w konkretnych miejscach oraz skontrolować, czy w łapę nie wbiło się ciało obce. Co ważne, w przypadku podejrzenia złamania kości bądź zwichnięcia stawów manipulowanie kończynami jest wręcz zabronione! Kiedy pies nie pozwala się dotknąć lub pokazuje, że odczuwa silny ból, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Wizyta w klinice weterynaryjnej jest niezbędna także, jeśli podejrzewamy uraz ortopedyczny, a pupil jest osowiały bądź traci przytomność.

Urazy ortopedyczne u psa a operacja

Należy zaznaczyć, że różne urazy ortopedyczne u psa wymagają odmiennego działania – ich leczenie zależne jest od ich rozległości oraz rodzaju. To specjalista wybiera najlepszą formę pomocy dla naszego pupila, opierając tę decyzję o czynniki, takie jak miejsce urazu, wiek i masa ciała psa, jego rasa i aktywność, a także możliwości finansowe właściciela.

Zerwane więzadło krzyżowe

Zerwane więzadło krzyżowe to najczęściej występujący uraz ortopedyczny u psów – objawia się ono bolesnością stawu kolanowego, usztywnieniem kończyn po odpoczynku, a nawet kuleniem lub skakaniem na trzech łapach. Niekiedy może wystąpić też obrzęk stawu kolanowego. To problem, którego nie można zignorować! Warto pamiętać, że psy pozostawione bez leczenia nierzadko przestają kuleć po ok. 2-3 tygodniach, ale w tym czasie schorzenie postępuje – z biegiem czasu dochodzi do zmian degeneracyjnych.

Lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu diagnostyki i oceny indywidualnej sytuacji zwierzęcia, zasugeruje optymalną metodę leczenia zerwanego więzadła krzyżowego. Jedną z możliwości jest operacja. Zabieg metodą TPLO w Przychodni Novet we Wrocławiu wykonywany jest przez doświadczonych specjalistów, którzy zapewnią Twojemu psu najlepszą opiekę!

Złamanie kości

Złamania wymagają natychmiastowej opieki weterynaryjnej, gdyż są one bardzo bolesne i nierzadko łączą się z innymi urazami, takimi jak skaleczenia. Wśród ich objawów można wymienić obrzęk oraz bolesność, a niekiedy nawet zniekształcenie kończyny. W przypadku złamania otwartego kości mogą wystawać z rany. Ponadto, zwierzę zwykle nie może ruszać łapą.

W takiej sytuacji należy niezwłocznie udzielić psu podstawowej pierwszej pomocy, a następnie udać się do kliniki weterynaryjnej. O ile mamy do czynienia ze złamaniem prostym i niezupełnym, możliwe jest zastosowanie leczenia zachowawczego – podczas niego ważne jest, aby uczęszczać przy tym na regularne kontrole. Jeśli jednak nasz pies doznał otwartego urazu wieloodłamowego z zakażeniami, niezbędna będzie operacja stabilizacji złamania. Wykonuje się ją pod znieczuleniem, a po całej procedurze konieczna jest m.in. terapia antybiotykami, dbanie o ranę i regularna ocena postępu jej gojenia.

Zwichnięcie rzepki

Urazy ortopedyczne u psów, takie jak zwichnięcie rzepki, wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia – w zależności od stanu zwierzęcego pacjenta, może ono obejmować leki przeciwzapalne bądź zabieg chirurgiczny. Operacja jest nierzadko wybierana u młodych pupili, aby postęp urazu nie doprowadził do skrzywienia szkieletu. Wśród popularnych metod operacyjnych wyróżnia się wzmocnienie szwu bocznego, transpozycję guzowatości piszczelowej czy pogłębienie rowka bloczkowego.

Kiedy zauważymy u zwierzęcia objawy wskazujące na uraz ortopedyczny, powinniśmy niezwłocznie zabrać pupila do kliniki weterynaryjnej. Specjalista zbada zwierzę i zaleci sposób leczenia, który będzie najlepszy dla naszego psa.