Urodziły się nowe kotiki we wrocławskim zoo !

czwartek, 29.6.2017 14:00 826 0

Małe kotiki – czerwiec 2017 r. Zola – czerwiec 2014 r. We wrocławskim zoo wielka radość, bo na świat przyszły aż dwa maluchy tego gatunku. Jeszcze w te wakacje będzie je można spotkać na wybiegu!

Kiedy trzy lata temu przyszła na świat Zola – kotik afrykański, wydawało się, że nie ma słodszej istoty na świecie. Potwierdzała to nie tylko pozując do zdjęć, ale także popisując się przed zwiedzającymi. Do dzisiaj jest największą gwiazdą basenu - nadal lubi zabawy z ringo, zaczepianie Nelsona i podglądanie zwiedzających przez szyby, ale jest już dorosła i coraz trudniej odróżnić ją od pozostałych samic.

 W zoo ponownie zapanowała radość, tym razem podwójna. Przyszły bowiem na świat aż dwa kotiki - 3 czerwca Jojo urodziła samicę, a 17 czerwca Nabi samca. Oba maluchy przebywają jeszcze na zapleczu.

-Samiec z matką, a samica pod opieką pracowników zoo. - Jojo niestety nie zajęła się córką, więc musieliśmy się nią zaopiekować. Chowa się dobrze, ma apetyt, lubi się bawić i rozwija się prawidłowo    – mówi Paweł Borecki, opiekun kotików we wrocławskim zoo. – Za to Nabi pilnuje brata Zoli i nie odstępuje go na krok. 

Wkrótce ma się to jednak zmienić, dla maluchów powstaje na wybiegu „żłobek”.

- Kotiki rodzą na brzegu i ich młode nie potrafią pływać, muszą się tego nauczyć. Nasz basen ma 3,6 mln litrów wody i nawet 4,5 metra głębokości, więc postanowiliśmy ułatwić szczeniętom naukę pływania. Od kilku dni trwały prace i powstał brodzik.  Będzie on  oddzielony od basenu póki, maluchy nie będą pływały tak jak na kotika przystało, czyli sprawnie, szybko i z gracją. – mówi Radosław Ratajszczak, Prezes ZOO Wrocław.

Kotiki afrykańskie zamieszkują w środowisku naturalnym ląd oraz przybrzeżne wyspy południowo-zachodniej i południowej Afryki, ale widywane są również u wybrzeży Gabonu. We wrocławskim zoo mają do dyspozycji jeden z największych basenów w Europie o pojemności 3,6 mln litrów wody. Korzystają z kamienistego  wybrzeża, skałek i półki, na których mogą odpoczywać. Dodatkowo przygotowano cztery baseny na zapleczu, które sprawdzają się, gdy są wykonywane prace techniczne na wybiegu. 

Choć większą część życia kotiki afrykańskie spędzają w wodzie, to nie należą do wędrujących zwierząt. Ich zasięg obejmuje ok. 160 km, więc przemieszczają się głównie pomiędzy sąsiadującymi koloniami. 

- Są to zwierzęta bardzo towarzyskie, lubiące zabawę. W środowisku naturalnym chętnie wykorzystują do tego wodorosty i kamienie. Nasze kotiki, zwłaszcza Zola, też uwielbiają zabawę, ale do tego celu wykorzystujemy specjalnie przygotowany sprzęt tzw. enrichment oraz pokazowe karmienia połączone z treningiem medycznym. - opowiada Paweł Borecki, opiekun kotików we wrocławskim zoo.

Przez większość roku kotiki żerują w ocenie, na ląd wychodzą tylko w okresie godów. Nie dziwi więc fakt, że kotiki afrykańskie nurkują nawet do 200 m, a pojedyncze nurkowanie trwa do 9 minut!

Na dietę kotików składają się głównie ryby, którą uzupełniają kalmarami, langustami i krewetkami. Niestety zdarza im się polować na pingwiny przylądkowe.

Źródło: ZOO Wrocław, informacja prasowa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)