Urząd Miejski Wrocławia podpisuje umowę na Kompleksowe Badania Ruchu

wtorek, 27.3.2018 09:00 2550 0

Wiosną rozpoczynamy kolejne Kompleksowe Badanie Ruchu we Wrocławiu i okolicach – KBR 2018. Będą polegały głównie na ankietowaniu mieszkańców i pomiarów: liczby pojazdów, pieszych i rowerzystów oraz pasażerów komunikacji zbiorowej. Dodatkowym nowym elementem jest analiza danych przemieszczeń karty SIM i sygnałów GPS w miejscach publicznych. Mieszkańcy będą ankietowani w ich domach i Internecie, a także w przestrzeni miejskiej.

 

W imieniu Urzędu Miejskiego Wrocławia, wiceprezydent Magdalena Piasecka podpisała dziś umowę na Kompleksowe Badanie Ruchu we Wrocławiu i okolicach.

Dlaczego KBR?

Wyniki KBR będą wspomagać zarządzenie rozwojem miasta. Dzięki nim będziemy mogli budować matematyczny model ruchu, a wykorzystanie danych o zachowaniach komunikacyjnych mieszkańców oraz funkcjonowaniu systemu transportowego umożliwi rozwiązania określonych problemów komunikacyjnych miasta.

- Sytuacja komunikacyjna w mieście bardzo się przez ostatnie lata zmieniła – powstała Autostradowa Obwodnica Wrocławia, oddano kolejne odcinki tras tramwajowych i Obwodnicy Śródmiejskiej. Stąd czas na kolejne badania – argumentuje Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Wrocław i nieco dalej

W bieżącym podejściu do KBR uznano, że aby w pełni zrozumieć wzajemne relacje Wrocławia z jego otoczeniem, należy rozszerzyć obszar badania o pobliskie gminy. Wobec tego badania swoim obszarem, poza Wrocławiem, mają objąć również kilkanaście sąsiednich gmin. Jest to o tyle istotne, że codziennie wielu wrocławian podróżuje do gmin ościennych i dalej, a także wielu mieszkańców tych gmin podróżuje do Wrocławia. Dzięki analizowaniu większego obszaru można uzyskać dane, które opisują wzajemne zależności.

- Kompleksowe Badania Ruchu są dla nas niezwykle ważne, tym bardziej, że robimy je dla Wrocławia i okolic. Posłużą nam one do pozyskania informacji o tym, jakie zachowania komunikacyjne prezentują wrocławianie i nasi sąsiedzi z gmin ościennych – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

W postępowaniu przetargowym na wykonanie „Kompleksowych badań Ruchu we Wrocławiu i okolicach – KBR 2018” jako najkorzystniejsza została wybrana oferta Wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia: w ramach konsorcjum NBC Consulting Sp. z o.o. z Katowic i LPW Sp. z o.o. z Katowic. Mam nadzieję, że dzięki doświadczeniu Wykonawcy proces całych badań przejdzie bez zakłóceń i zakończy się sukcesem. Dodatkowo z naszej strony oferujemy pełne wsparcie – dodaje Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia. 

Wyników KBR możemy spodziewać się jesienią.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)