USK: Warsztaty radzenia sobie w chorobie i niepełnosprawności

czwartek, 15.6.2023 09:47 197 0

Choroba jest zawsze sytuacją mało komfortową, wywołuje stres, budzi niepokój i odbija się nie tylko na chorym, ale także jego otoczeniu i najbliższych. Trudności pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy dochodzi do nagłej choroby, urazu czy wypadku i z osoby w pełni zdrowej - sprawnej staje się osobą z niepełnosprawnością, która wymaga pomocy osób trzecich. W tym momencie nagle świat staje się mało przyjazny, a chory wraz z najbliższymi uczy się go od nowa, z perspektywy osoby przewlekle chorej czy niepełnosprawnej. Warsztaty organizowane w ramach Szkoły Radzenia Sobie w Chorobie i Niepełnosprawności przez USK we Wrocławiu to szerokie wsparcie wielu specjalistów dla członków rodzin i opiekunów, którzy znaleźli się w takiej sytuacji.

- Bardzo często trafiają do nas bliscy pacjentów, którzy liczą na samo wysłuchanie w trudnych dla nich chwilach – podkreśla Magdalena Kaczmarek, jedna z ekspertek Szkoły Radzenia Sobie, pielęgniarka z wieloletnim stażem. - Przykładem jest choćby Pani Anna, która zgłosiła się do nas po pomoc, ponieważ jej mąż doznał ciężkiego zawału serca, w wyniku którego wymagał kompleksowego wsparcia. Pani Anna wraz z mężem planowali wspólną aktywną emeryturę, a choroba męża pokrzyżowała wszelkie plany. Jednak jej determinacja, była tak silna, że mimo zaleceń personelu medycznego, który zachęcał ją do oddania męża pod opiekę instytucji, udało się zorganizować taką opiekę w domu. Trafiła do Szkoły, gdzie bardzo ważnym aspektem okazało się wysłuchanie i zrozumienie problemów emocjonalnych Pani Anny, takie ludzkie poświęcenie kilkunastu minut na rozmowę. Nasz zespół pomógł Pani Annie usprawnić działania i z pomocą rodziny przejęła opiekę nad mężem po hospitalizacji – opowiada.

Do Szkoły Radzenia Sobie w Chorobie i Niepełnosprawności zgłaszają się osoby, dla których pogodzenie się z nową sytuacją i konsekwencjami choroby czy wypadku to ogromne wyzwanie, często oceniane jako sytuacja bez wyjścia. Mając świadomość konieczności kompleksowej opieki nad chorym, obejmującej sferę bio-psycho-społeczną, podczas warsztatów, jak i w samej Szkole Radzenia Sobie, staramy się zadbać o każdą z tych sfer. Ludzie, których dotyka dramat choroby wraz z jej konsekwencjami wymagają wsparcia poza systemem personelu zatrudnionego w oddziale, który ma ograniczony czas na przekazywanie takiej wiedzy. Dlatego utworzenie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu tego innowacyjnego projektu, jakim jest Szkoła Radzenia Sobie w Chorobie i Niepełnosprawności, daje szansę zarówno chorym, jak i ich opiekunom uzyskać szerokie informacje i kompleksowe wsparcie.

Edukacja w Szkole Radzenia Sobie w Chorobie i Niepełnosprawności skupia się na tematach związanych z pielęgnacją osoby chorej i niepełnosprawnej, jej rehabilitacją, doradztwem w zakresie pozyskiwania środków wspierających rehabilitację lub ułatwiających opiekę nad osobą z niepełnosprawnością. Bliscy dowiadują się z jakimi trudnościami sfery psychicznej mogą spotkać się zarówno ze strony podopiecznego, jak i własnej.

- Wskazujemy również, gdzie szukać pomocy instytucjonalnej po opuszczeniu szpitala, w zakresie opieki POZ, opieki długoterminowej domowej, ale także przybliżamy wachlarz możliwości uzyskania pomocy w ośrodkach stacjonarnych, świadczących opiekę całodobową  np. w ZOL, DPS, ZPO – wymienia Magdalena Kaczmarek. - W ramach szkoły proponujemy uczestnictwo w zindywidualizowanych spotkaniach ze specjalistami w dziedzinie pielęgniarstwa, które zajmują się koordynacją przedsięwzięcia i pozyskują do współpracy pracowników socjalnych, fizjoterapeutów, farmakologów, a także psychologów, którzy mogą udzielić specjalistycznych rad na konkretne problemy zarówno chorych jak i ich opiekunów – dodaje.

Najbliższe warsztaty dla opiekunów

Już w kolejnym tygodniu zaplanowane jest „Spotkanie edukacyjne i warsztaty dotyczące opieki i pielęgnacji osoby chorej i niepełnosprawnej” wramach Szkoły Radzenia Sobie w Chorobie i Niepełnosprawności Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

24 czerwca (sobota) w USK przy Borowskiej 213 będzie można zasięgnąć informacji u specjalistów z zakresu pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmacji i psychologii, a także porozmawiać z pracownikiem socjalnym.

Na spotkaniu będzie można poznać podstawowe sprzęty wykorzystywane w opiece tj. wózki inwalidzkie, chodziki, a także łatwoślizgi. Przekażemy także informacje na temat produktów wykorzystywanych do pielęgnacji osób niepełnosprawnych, farmaceuci wyjaśnią zagadnienia dotyczące zasad prawidłowego przyjmowania leków i zgłaszania działań niepożądanych leków. Będzie możliwość rozmowy z psychologiem, który skupi się na etapach godzenia się z chorobą oraz trudnościach emocjonalnych opiekunów. Do dyspozycji będzie pracownik socjalny, który wyjaśni możliwość korzystania z pomocy instytucjonalnej i zadań MOPS-u. Ostatnim elementem spotkania będzie praktyczny pokaz pielęgnacji chorego leżącego. W czasie warsztatów będzie zapewniony drobny poczęstunek oraz poradniki współpracujących z nami fundacji TZMO „Razem Zmieniamy Świat”, oraz broszurki Fundacji „Moc pomocy”, każdy uczestnik otrzyma również drobny upominek.

Uwaga - na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Rejestracja będzie prowadzona do 16 czerwca 2023 r.:

Kiedy odbędą się warsztaty?

  • 24 czerwca (sobota) w godz. 10.00 – 16.00

Gdzie?

  • USK we Wrocławiu - Uniwersyteckie Centrum Rehabilitacji przy ul. Borowskiej 213, sala 3.33 (wejście główne, budynek B, III piętro)

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych opieką nad osobami chorymi i z niepełnosprawnościami. Wspólnie uczmy się, jak skutecznie radzić sobie w trudnych sytuacjach i zapewnić najlepszą opiekę naszym bliskim. Prosimy o punktualne przybycie, aby wszyscy mogli skorzystać z pełnego programu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)