W Imparcie startuje wyjątkowy cykl teatralny – „Kobietostan”

środa, 23.2.2022 13:30 128 0

8 marca w Imparcie startuje nowy cykl - feministyczny, choć dedykowany nie tylko kobietom - pod nazwą „Kobietostan”. Za pośrednictwem teatru podejmie ważne wątki społeczne, tematykę płci i wykluczenia. Pierwszym spektaklem jaki zobaczymy w Impart Cafe będzie "Kobietostan. Chór na jedną aktorkę".

W otwierającym cykl spektaklu na scenie wykreowane zostaje utopijne państwo, funkcjonujące w alternatywnej rzeczywistości, czyli tytułowy Kobietostan – miejsce wyśnione, w którym prawo ustanawiają kobiety.

Spektakl jest artystyczną próbą skupienia polifonii głosów niesłyszalnych w głosie jednej aktorki – reprezentantki społecznego sumienia. Głos - aktorka, niczym przewodniczka chóru w tragedii greckiej, staje się komentatorką życia i wyśpiewuje pieśń o zbiorowej tęsknocie za lepszym światem. Na scenie wystąpi założycielka Kolektywu Kobietostan, aktorka i działaczka społeczna Agnieszka Bresler. 

Zbiorowy manifest kobiet

Tekst spektaklu "Kobietostan. Chór na jedną aktorkę" powstał w oparciu o rozmowy z kobietami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi oraz Fundacji Opieka i Troska, prowadzone przez Agnieszkę Bresler od roku 2016 w ramach projektu Kobietostan. Projekt ten wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych, propagując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną.

Inspirowany ich opowieściami i refleksjami spektakl jest zbiorowym manifestem kobiet, opowiada, cytując liczne pochlebne recenzje, „historie osobistych tragedii rozgrywających się za zamkniętymi drzwiami domów, historie codziennych tragedii i opresji wpisanych w struktury społeczne” (dr Magdalena Hasiuk, Instytut Sztuki PAN), jest „wezwaniem do buntu, apelem o zmianę sytuacji kobiet” (Magdalena Piekarska, Gazeta Wyborcza) czy wreszcie „porządną lekcją życia, pięknie opowiedzianą” (Małgorzata Matuszewska, Gazeta Wrocławska).

Spektakl był do tej pory prezentowany w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego i Imparcie we Wrocławiu, Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, Instytucie Teatralnym w Warszawie, Scenie Roboczej w Poznaniu, Wiosce Teatralnej w Węgajtach, na Festiwalu Dolnośląskich Teatrów Offowych Zwrot i na 28. Międzynarodowym Festiwalu Divadlo w Czechach. 

Bez względu na płeć

Cykl „Kobietostan” wyrasta bezpośrednio z misji działającego we Wrocławiu Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, którą jest docieranie do miejsc społecznego wykluczenia, działanie na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć czy status społeczny przy wykorzystaniu różnych narzędzi sztuki, w szczególności teatru.

Twórczynie Kobietostanu feminizm rozumieją jako walkę o człowieka z jego prawem do samostanowienia bez względu na płeć. Dlatego kierują swoje działania nie tylko do kobiet, ale również osób niebinarnych i transseksualnych czy wreszcie mężczyzn. Cykl „Kobietostan” ma stworzyć swoistą platformę dialogu, gdzie głosy marginalizowane i spychane społecznie znajdują swoją przestrzeń wyrazu, a także budować i aktywizować wrocławską widownię – uwrażliwiając ją na kwestię przeciwdziałania wielokrotnemu wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji.

Za spektakle Kobietostan. Chór na jedną aktorkę oraz zrealizowaną z kobietami osadzonymi w Zakładzie Karnym w Krzywańcu Marię K. Agnieszka Bresler była w 2019 nominowana do prestiżowej nagrody kulturalnej WARTO Gazety Wyborczej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)