W jakim banku założyć konto osobiste?
Prawie każdy z nas posiada już konto osobiste. Przydaje się ono do wykonywania bieżących operacji i płatności. Na konto osobiste wypłacane jest także wynagrodzenie i zwrot podatku dochodowego. W portfolio poszczególnych banków znajdziesz rachunki osobiste o odmiennych parametrach. Na co powinieneś zwrócić uwagę, kiedy szukasz idealnej oferty dla siebie?
Ustal, ile zapłacisz za konto osobiste
Większość banków pobiera opłaty za poszczególne operacje takie jak prowadzenie rachunku, wykonywanie przelewów polskich i zagranicznych, wypłatę gotówki z bankomatów czy obsługę karty płatniczej.
Może się jednak okazać, że niektórych z obciążeń możesz uniknąć po spełnieniu określonych warunków (np. regularny wpływ na konto lub określona liczba płatności zbliżeniowych). Każda instytucja oferuje nieco inne warunki zwolnienia z opłat.
To, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, zależy w dużej mierze od wysokości miesięcznych opłat. Jeżeli będą zbyt wysokie, rachunek w danym banku po prostu się nie opłaca.
Usługi powiązane z kontem osobistym
W parze z rachunkiem bankowym często idą dodatkowe usługi. Do szczególnie popularnych należy ubezpieczenie na zdrowie i życie lub pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Znajdziesz jednak też pakiety dla fotowoltaiki, a nawet… roweru i hulajnogi.
Innym rozwiązaniem może być połączenie kilku rachunków i usług w jednej instytucji. Może to być na przykład:
- konto oszczędnościowe;
- kredyt gotówkowy;
- karta kredytowa.
Często korzystanie z więcej niż jednego produktu w jednym banku wiąże się z niższymi prowizjami.
Przed podjęciem decyzji upewnij się, że będziesz korzystał z połączonej oferty banku. Znajdź taką konfigurację, która odpowiada Twoim potrzebom.
Zwróć uwagę na bankowość mobilną
Nie zapominaj także o bankowości mobilnej, która pozwala realizować wiele operacji bez wychodzenia z domu. Serwisy poszczególnych banków wyglądają inaczej, dlatego nie bój się pytać konsultanta o szczegóły dotyczące interfejsu i konkretnych funkcji. Czego możesz oczekiwać po bankowości on-line? Poza dostępem do rachunku bankowego (salda i obrotów) może to być np.:
- zlecanie przelewów on-line;
- wniosek o udzielenie pożyczki;
- wirtualny kantor;
- definiowanie zleceń stałych;
- zakładanie lokat terminowych.
Nie wszystkie aplikacje są równie intuicyjne. Znajdź taką, z której będziesz mógł wygodnie korzystać. Pamiętaj, że konto internetowe ma być pomocą, a nie kolejnym źródłem stresu.
Wybór konta osobistego nie jest prosty. Poza zakresem dostępnych możliwości konta ogromne znaczenie ma także aspekt bezpieczeństwa. Poszczególne instytucje korzystają z różnych zabezpieczeń świadczonych usług – kodów SMS, „zdrapek”, tokenizacji czy podpisu elektronicznego. Upewnij się, że dana metoda weryfikacji jest dla Ciebie wygodna.
Pamiętaj, aby przy wyborze konta nie kierować się wyłącznie kolorowymi reklamami i zapewnieniami konsultantów. Ustal, na których parametrach rachunku zależy Ci najbardziej i oceń pod tym kątem ofertę rynkową. Wybierzesz bank, z którego usług będziesz zadowolony.
Na rachunku osobistym trzymasz swoje pieniądze. Zadbaj o to, aby móc nimi wygodnie zarządzać.