Walczymy o remont linii kolejowych i budowę przystanków

środa, 7.9.2016 08:52 542 0

W kolei w Polsce, w tym na Dolnym Śląsku, drzemie ogromny potencjał, który jednak od lat nie jest wykorzystywany. Co gorsza, infrastruktura kolejowa w naszym kraju jest zaniedbana. Mamy jednak szansę, aby to zmienić za pomocą rozsądnie zaplanowanego Krajowego Programu Kolejowego (KPK).

Obecna wersja Krajowego Programu Kolejowego nie przewiduje pełnego wykorzystania potencjału kolei na Dolnym Śląsku i w aglomeracji wrocławskiej. To niepokojące, że niektóre bardzo ważne inwestycje pozostają poza listą zadań przewidzianych do realizacji

Stworzenie systemu Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej jest działaniem niezbędnym. Dzięki niemu mieszkańcy miasta i aglomeracji będą mogli wygodnie i szybko dotrzeć do pracy i szkoły. Dlatego też wrocławskie ruchy miejskie, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, Towarzystwo Benderowskie i Akcja Miasto, apelują o uwzględnienie potrzeb regionu w Krajowym Programie Kolejowym, najważniejszym dokumencie strategicznym, zawierającym wszystkie zadania inwestycyjne, jakie są przewidziane do realizacji na polskiej kolei w ciągu najbliższych 7 lat.

Społecznicy postulują:

  • Modernizację linii nr 143 Wrocław – Oleśnica,
  • Modernizację linii nr 276 Wrocław – Kłodzko – Międzylesie,
  • Budowę nowych przystanków (m. in. Osiedle Sobieskiego, Stabłowice, Lipa Piotrowska, Karłowice, Mirków),
  • Przebudowę linii nr 751 w rejonie ronda Rotmistrza Pileckiego i ul. Strzegomskiej (w celu budowy linii tramwajowej na Muchobór Wielki)
  • Rozbudowę sieci na potrzeby rozwoju kolei aglomeracyjnej (budowa dodatkowych torów i modernizacja urządzeń sterowania ruchem).

Uwzględnienie na liście podstawowej Programu i realizacja ważnych projektów kolejowych w naszym województwie poprawi mobilność i jakość życia Dolnoślązaków. Szybka i niezawodna kolej da też impuls do rozwoju turystyki w regionie – tłumaczy Aleksandra Zienkiewicz, prezes Towarzystwa Benderowskiego. – Możliwość sprawnego przemieszczania się pomiędzy takimi miastami, jak m.in. Oleśnica, Strzelin, Wołów, Kłodzko, Międzylesie i Wrocław jest sprawą kluczową dla województwa – dodaje.

To nasze kolejne działanie w ramach akcji “Kolej na Dolny Śląsk”. Rozpoczęliśmy ją ponad rok temu, gdy przekonaliśmy kilka tysięcy mieszkańców regionu do poparcia naszej petycji do ministerstwa infrastruktury ws. remontów i modernizacji linii w województwie dolnośląskim. W ostatnich miesiącach przekonywaliśmy też Gminę Wrocław do partycypacji w kosztach budowy przystanków kolejowych i zwiększania liczby kursów pociągów na terenie aglomeracji - przypomina Aleksander Obłąk z Akcji Miasto.

źródło: akcja miasto

Dodaj komentarz

Komentarze (0)