We Wrocławiu o innowacjach, które zmieniają oblicze medycyny

wtorek, 27.5.2025 10:57 175 0

Jak wygląda chirurgia wspomagana sztuczną inteligencją? Czy personalizacja leczenia onkologicznego to już standard? W jaki sposób neurotechnologie wspierają terapię pacjentów? O tych ważnych tematach rozmawiać będą uczestnicy HealthTech Synergy Hub Congress, który odbędzie się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej między 13 a 15 października 2025 r. Rejestracja na wydarzenie już trwa! 
 
– W tych dniach Wrocław będzie europejskim centrum technologii medycznych – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – W naszej konferencji wezmą udział uznani naukowcy i lekarze z całego świata. Będą oni poruszać tematy z pogranicza medycyny, technologii i sztucznej inteligencji, czyli strategicznych dziedzin w rozwoju zarówno Politechniki Wrocławskiej, jak i światowej nauki.
 
To właśnie największa wrocławska uczelnia podjęła się zadania stworzenia przestrzeni, gdzie nauka ma szansę spotkać się z praktyką kliniczną, a nowe technologie z konkretnymi wyzwaniami zdrowotnymi. 
 
– Gdy w 2023 roku powołaliśmy Centrum Zaawansowanych Technologii dla Medycyny HealthTech Synergy Hub (HTSH), od razu wiedzieliśmy, że musi to być miejsce inicjujące współpracę naukowców, lekarzy, przedsiębiorców i jednostek otoczenia biznesu – wyjaśnia prof. Halina Podbielska, przewodnicząca Komitetu Sterującego HealthTech Synergy Hub Congress. – Dlatego naturalnym krokiem była organizacja wydarzenia, będącego odpowiedzią na rosnące znaczenie technologii w medycynie, zwłaszcza w kontekście medycyny 3P (ang. Preventive, Preventive, Personalized): spersonalizowanej, zapobiegawczej i predykcyjnej. I właśnie taki jest HealthTech Synergy Hub Congress – dodaje. 
 
Trzydniowa konferencja umożliwi bliższą współpracę naukowców, lekarzy i pracowników ochrony zdrowia, by dzielić się wiedzą, doświadczeniami i innowacjami, które mogą poprawić życie pacjentów.
 
Wśród prelegentów konferencji są m.in. uznany specjalista od fizyki mózgu prof. Marek Czosnyka (Uniwersytet w Cambridge, Wielka Brytania , neuroradiolog prof. Effie Kapsalaki (Uniwersytet Tesalii w Grecji), zajmująca się robotyką i sztuczną inteligencją w medycynie prof. Jerzy W. Rozenblit (Uniwersytet Arizony), ekspert w spersonalizowanej onkologii dr Kurt Krapfenbauer (wiceprezydent EMPA - European Association for Predictive, Preventive and Personalised Medicine) czy też kardiolog prof. Thomas A. Zelniker (Uniwersytet Medyczny w Wiedniu). 
 
– Skupimy się na najnowszych innowacjach w medycynie i przełomowych technologiach medycznych – wymienia prof. D. Robert Iskander, dyrektor HealthTech Synergy Hub. – Nie tylko o nich posłuchamy, ale też zobaczymy najnowsze osiągnięcia kształtujące przyszłość opieki zdrowotnej. 
 
Program HealthTech Synergy Hub Congress skoncentrowany jest wokół czterech strategicznych obszarów, które wyznaczają kierunki rozwoju współczesnej medycyny. To nauki neurologiczne, nowe trendy w kardiologii, onkologia spersonalizowana oraz robotyka i sztuczna inteligencja w medycynie. 
 
– To niezwykle ważne tematy, ponieważ odpowiadają na najważniejsze wyzwania współczesnej ochrony zdrowia, takie jak rosnące potrzeby pacjentów, niedobór kadr medycznych, potrzebę precyzyjnych terapii i przyspieszenia diagnostyki – mówi prof. D. Robert Iskander – Technologie medyczne rozwijają się błyskawicznie, a zrozumienie ich potencjału staje się kluczowe dla lekarzy, naukowców i inżynierów.
 
Rejestracja trwa. Swój udział można zgłosić poprzez formularz.

– Na nasz kongres zapraszamy zarówno lekarzy, naukowców i inżynierów, jak i przedstawicieli firm działających na styku medycyny i technologii, a także studentów – zachęca prof. Halina Podbielska. 
 
Patronat nad kongresem objęli: Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia, Anna Żabska, Wojewoda Dolnośląski, Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia, prof. Arkadiusz Wójs, Rektor Politechniki Wrocławskiej, Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu oraz Ośrodka Badawczo- Rozwojowego, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Polskie Towarzystwo Inżynierii Biomedycznej, EPMA - European Association for Predictive, Preventive and Personalized Medicine, Dolnośląska Izba Lekarska, Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)