We Wrocławiu o najnowszych trendach w matematyce

wtorek, 18.9.2018 11:00 676 0

Kilkanaście sesji plenarnych, kilkaset wykładów i ponad 700 gości z całego świata – na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęła się międzynarodowa konferencja matematyczna UMI-SIMAI-PTM

Spotkanie jest organizowane przez trzy stowarzyszenia – Włoskie Towarzystwo Matematyczne (UMI), Włoskie Towarzystwo Matematyki Stosowanej i Przemysłowej (SIMAI) oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM), we współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Wrocławskim. 

Polskie i włoskie towarzystwa matematyczne mogą się pochwalić wieloletnią współpracą, której efektami są m.in. wspólne projekty badawcze i konferencje naukowe. Warto jednak podkreślić, że nie ograniczamy się tylko do tych działań, lecz prowadzimy także wspólną politykę w zakresie matematyki na arenie międzynarodowej – powiedziała podczas uroczystego otwarcia prof. Veronica Gavagna z Uniwersytetu we Florencji, zasiadająca we władzach UMI. 

W trakcie czterodniowego spotkania odbędą się zarówno wykłady plenarne, jak i ponad 40 specjalistycznych sesji tematycznych z różnorodnych działów matematyki. Jeden z wykładów plenarnych będzie dotyczył historii matematyki i będzie ukłonem w kierunku nauk humanistycznych. 

– To największa konferencja matematyczna spośród tych, które kiedykolwiek odbyły się we Wrocławiu. Jej celem jest rozwijanie matematyki, a program przewiduje m.in. przedstawienie najnowszych trendów i osiągnięć w tej dziedzinie – mówi prof. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

W trakcie uroczystego otwarcia wręczone zostały również nagrody przyznawane przez Polskie Towarzystwo Matematyczne:  

  • Nagrodę im. Hugona Steinhausa odebrał prof. Rafał Weron z Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr. Naszego naukowca uhonorowano  za całokształt dorobku ze szczególnym uwzględnieniem modelowania  i prognozowania cen na hurtowym rynku energetycznym.

 

  • Nagrodę im. Stefana Banacha odebrał prof. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki. Został on wyróżniony za przełomowe wyniki w teorii potencjału procesów skokowych  i operatorów nielokalnych. 

Matematyka to uniwersalny język nauki, który jest wykorzystywany we wszystkich niemal dziedzinach. Znajduje się ona wszędzie wokół nas, choć być może nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Bardzo często padają opinie, że matematyka jest piękna, ale ja dodaję do tego stwierdzenia jeszcze drugą część – jej zastosowania są jeszcze piękniejsze – podkreśla prof. Rafał Weron.

Konferencja UMI-SIMAI-PTM potrwa do czwartku, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Ambasada Włoch w Polsce, Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski, Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego i Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)