We Wrocławiu podpowiadano, jak oszczędzać na ogrzewaniu mieszkań

środa, 25.1.2023 15:10 0

We wtorek, 24 stycznia, w siedzibie Starostwa Powiatowego we Wrocławiu odbyło się spotkanie pt. "Jak zacząć oszczędzać na ogrzewaniu budynków?". W trakcie wydarzenia rozmawiano na temat sposobów na zmniejszenie zużycia ciepła w budynkach, jak również finansowania inwestycji poprawiających efektywność energetyczną. Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej
kampanii społecznej "Liczy się ciepło" zainicjowanej przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.

W wydarzeniu udział wzięli eksperci PTEZ, spółek działających na terenie Wrocławia – Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. i Fortum Power and Heat Polska, przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Banku Ochrony Środowiska. Specjaliści na co dzień zajmujący się zagadnieniami ogrzewania mieszkań i transformacji energetycznej podpowiadali, w jaki sposób można ograniczyć zużycie ciepła. Przedstawiono szereg rozwiązań, które mogą ułatwić finansowanie inwestycji podnoszących efektywność energetyczną budynków, a tym samym zachęcić zarządców i właścicieli nieruchomości do realizacji tego rodzaju przedsięwzięć.

 Wrocławskie spotkanie skierowane było do właścicieli nieruchomości, zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. W siedzibie Starostwa Powiatowego we Wrocławiu gościli również przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa dolnośląskiego, odpowiadający za zarządzanie obiektami publicznymi. Eksperci sporo miejsca poświęcili kwestiom obniżania kosztów utrzymania budynków, a także finansowania koniecznych projektów inwestycyjnych, jak wymiana źródeł ciepła czy termomodernizacja nieruchomości.

 - Jesienią zeszłego roku zainicjowaliśmy kampanię społeczną "Liczy się ciepło", a w jej ramach serię spotkań regionalnych w całej Polsce. Jest to odpowiedź nasza i innych podmiotów branżowych na potrzebę edukacji i poszerzania wiedzy na temat oszczędzania ciepła. Podczas spotkań
z zarządcami nieruchomości dzielimy się wiedzę na temat sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie - mówi Dorota Jeziorowska, dyrektor PTEZ. - Obecnie dostępnych jest wiele programów i źródeł wsparcia projektów inwestycyjnych w obszarze poprawy efektywności. Stąd nasza inicjatywa, aby ułatwić właścicielom nieruchomości, czy przedstawicielom spółdzielni i wspólnot poszukiwanie finansowania termomodernizacji czy realizację audytu energetycznego.

Do udziału zaproszono również Doradców Energetycznych WFOŚiGW we Wrocławiu. Ich praca na co dzień ukierunkowana jest na wsparcie i edukację w obszarze efektywności energetycznej. Na spotkaniu przedstawili szereg rozwiązań, z których mogą skorzystać właściciele nieruchomości planujący rozpocząć oszczędzanie na ogrzewaniu budynków. Przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska omówili kluczowe produkty, umożliwiające finansowanie projektów w obszarze efektywności energetycznej. Perspektywę przedsiębiorstw ciepłowniczych przybliżyli eksperci firmy Fortum Power and Heat Polska dostarczającej ciepło dla mieszkańców aglomeracji wrocławskiej. 

- Racjonalne gospodarowanie energią powinno stać się naszym codziennym nawykiem, szczególnie przy dzisiejszych cenach ciepła i paliw. Każdy z nas może o to zadbać, ale mogą nam w tym również pomóc administratorzy budynków. Na rynku jest wiele narzędzi cyfrowych wspomagających oszczędzanie ciepła. Jednym z takich rozwiązań jest aplikacja Fortum Optimum, która wspiera utrzymanie komfortu cieplnego każdego mieszkańca budynku przy jednoczesnej optymalizacji zużycia energii - mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju Fortum. - W długim terminie ważne są zmiany w systemach ciepłowniczych, aby zapewnić dostępność ciepła zarówno pod względem cenowym jak i bezpieczeństwa dostaw. W Fortum rozwijamy projekty, które mają zapewnić komfort cieplny w przystępnej cenie, przy wykorzystaniu lokalnie dostępnych zasobów. Obecnie we Wrocławiu realizujemy projekt wykorzystania ciepła ze ścieków. Planujemy również wykorzystanie paliwa z odpadów resztkowych do produkcji ciepła. Te projekty w dłuższym horyzoncie mają szansę realnie wpłynąć na ograniczenie wzrostu cen ciepła dla Wrocławia.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. - wytwórcy ciepła we Wrocławiu, podzielili się poradami na temat oszczędzania ciepła, których wprowadzenie może pozwolić na znaczące obniżenie kosztów w tym zakresie.

- KOGENERACJA z przekonaniem uczestniczy w działaniach edukacyjnych związanych z efektywnym wykorzystaniem ciepła i energii elektrycznej. W obliczu wojny w Ukrainie i kryzysu paliwowego na świecie wzrasta znaczenie społecznej odpowiedzialności w gospodarowaniu ciepłem – mówi Andrzej Jedut, prezes Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA. – Jesteśmy producentem ciepła, które dociera do blisko 60 proc. gospodarstw domowych w aglomeracji wrocławskiej. Prowadzimy znaczące projekty inwestycyjne realizowane zgodnie ze Strategią Ciepłownictwa PGE Energia Ciepła. Już w tym roku rozpocznie się rozruch pierwszego etapu nowej, przyjaznej środowisku elektrociepłowni w Siechnicach. To działania w skali makro, ale istotne jest, aby towarzyszyła im zmiana nawyków odbiorców w korzystaniu z ogrzewania, co razem będzie się przekładało na ograniczenie zużycia paliw, zmniejszenie wydatków i poprawę warunków środowiskowych.

W ramach kampanii "Liczy się ciepło" zarządcy nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mogą korzystać z materiałów przygotowanych dla mieszkańców z poradami na temat oszczędzania ciepła i utrzymywania komfortu cieplnego w domu.

Spotkanie we Wrocławiu było kolejnym z całej serii podobnych wydarzeń. Podobne wydarzenia zaplanowano w Białymstoku, Krakowie i Katowicach.

 Spotkanie dotyczące oszczędzania ciepła i tematy efektywności energetycznej zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bankiem Ochrony Środowiska, spółkami: Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. i Fortum Power and Heat Polska oraz Starostwem Powiatowym we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)