We Wrocławiu rozpoczęło się ogólnopolskie świętowanie 75 lecia niepodległości Indii

wtorek, 31.5.2022 09:19 486 0

Tramwaj w barwach Indii, dzieci z wrocławskich szkół z balonikami i flagami, bębny, muzyka indyjska na ulicach Wrocławia a w ratuszu niezwykła wystawa zdjęć i obrazów. Wszystko w obecności ambasador Indii w Polsce Jej Ekscelencji Nagmy Mohamed Malik - tak we Wrocławiu rozpoczęto ogólnopolskie świętowanie 75 Indyjskiej Niepodległości.
3110 – taki numer ma tramwaj, która upamiętniać Maharadżę Navanagaru - indyjskiego arystokratę i dyplomatę, który w czasie II wojny światowej uratował tysiące polskich dzieci.

- Maharadża Navanagaru, zwany również Jam Saheb, był indyjskim arystokratą i dyplomatą, który w czasie II wojny światowej uratował tysiące polskich dzieci. Wybudował specjalne osiedla – w Balachadi (Zachodnie Indie), gdzie znajdował się sierociniec, który dał schronienie około tysiącu polskich dzieci oraz w Valivade (południowe Indie), gdzie przebywało około 5 tysięcy kobiet i dzieci - opowiadała we Wrocławiu ambasadorka Indii

W tramwaju pojawiły się dzieci z wrocławskich szkół, a w środku pojazdu można poznać zarówno niezwykłą historię „Dobrego Maharadży” jak i sporo ciekawostek o Indiach.

- Wrocław to miasto wielokulturowe i miasto, które pamięta o historii. Tej przykrej, ale również takiej, która przeradza się w radosną. Dzisiejsze wydarzenie to symboliczne podziękowanie za to, co Maharadża uczynił dla polskich rodzin, które po zesłaniu na Sybir, w Indiach odnalazły namiastkę rodzinnego domu – wskazuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

We wrocławskim ratuszu otwarto dziś wystawę „Historia Indii w architekturze - pomniki i kościoły Indii". Na wystawę prezentowaną w przeszklonym patio ratuszowym obok Sali Mieszczańskiej składają się obrazy olejne i fotografie.

- W tym roku Indie obchodzą 75-lat swojej niepodległości. To również doskonała okazja by przypomnieć, jak losy indyjsko-polskie przeplatały się ze sobą na przestrzeni wieków. Dziś we Wrocławiu mieszka 2,5 tys. społeczność indyjska. Miło jest mi wyrazić swoją wdzięczność za wszystko, co robicie dla miasta i cieszę się, że wybraliście Wrocław jako swój drugi dom – dodawał w ratuszu prezydent Wrocławia.

Dowodem na międzynarodowy charakter Wrocławia był, poza wystawą i tramwajem, który jeździ po ulicach Wrocławia (z jednej strony czerwony, z drugiej biały, fantazyjnie udekorowany symboliką indyjską) także występ Międzynarodowej Orkiestry Uniwersytetu Wrocławskiego, którego członkami są wyłącznie zagraniczni studenci wrocławskiej uczelni - w tym kilku hindusów.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)