komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 10 lipca 2020

Sylwany, Witalisa

We Wrocławiu udało się posadzić drzewa mimo bliskości sieci ciepłowniczej

piątek, 26.4.2019 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1004
kategorie artykułu:

Widzieliście już nowe drzewa pod Galerią Dominikańską? To efekt realizacji projektu WBO i współpracy miasta z firmą Fortum, dzięki której udało się posadzić drzewa mimo bliskości sieci ciepłowniczej. 

       Fot. Pixabay

Pojawienie się drzew w tej okolicy wydawało się niemożliwe, jednak dzięki staraniom stron, którym zależy na sadzeniu drzew w centrum miasta, zorganizowano spotkania służące wypracowaniu warunków pozwalających w określonych przypadkach kojarzyć drzewa z infrastrukturą podziemną. 

Nowe nasadzenia wykonane są blisko sieci ciepłowniczej, co zdarza się we Wrocławiu po raz pierwszy i powiązane jest z jej przebudową. Aby ukierunkować korzenie drzew i uniknąć kolizji z infrastrukturą podziemną, zastosowano ekrany przeciwkorzeniowe. Wykonano także przewierty pod chodnikiem, by drzewa mogły się rozrastać w drugą stronę i dobrze zakotwiczyć w gruncie. 

Zależy nam, by we Wrocławiu było coraz więcej drzew, szczególnie w takich newralgicznych miejscach, jak okolice skrzyżowania ulic Oławskiej i Piotra Skargi, gdzie zieleni na razie jest niewiele - mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia. - Właśnie dlatego uzgodniliśmy wspólnie z firmą Fortum warunki, na jakich mogliśmy posadzić tu drzewa. Mamy nadzieję, że w kolejnych miejscach będziemy mogli wykorzystać te doświadczenia, również w przypadku innych sieci. 

W Polsce nie obowiązują normy dla odległości obiektów od infrastruktury podziemnej, za wyjątkiem rur z gazem. Niemniej jednak każdy właściciel sieci ustala bezpieczne odległości od swojej infrastruktury. W przypadku ciepłociągu było to 2,5 m. Dzięki udanym negocjacjom udało się drzewa posadzić w odległości 1 m (z ekranem przeciwkorzennym umiejscowionym 0,5 m od sieci). 

- Nam również zależy na tym, aby był Wrocław był miastem zielonym, przyjaznym mieszkańcom, w którym możemy oddychać czystym powietrzem - mówi Danuta Oczachowska, Senior  Advisor Prezesa Zarządu z firmy Fortum. – Budujemy sieci ciepłownicze w najnowocześniejszych technologiach, odpowiednio wzmocnione i chronione przed wpływem czynników zewnętrznych. 

Firma Fortum, w ramach przebudowy sieci wzdłuż ulicy Oławskiej, sadzi rabaty kwiatowe na całym odcinku od ul. Bł. Czesława do Bramy Oławskiej. Platany uzupełniają tę kompozycję. 

Pod Galerią Dominikańską posadziliśmy platany klonolistne w odmianie Pyramidalis, które mają węższą, bardziej zwartą koronę niż platany, które znamy z wrocławskich parków - opowiada Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. - Wynika to z ograniczonej powierzchni dostępnej dla rozwoju drzew. Zadbaliśmy także o lepszy start dla nich: gleba do głębokości 70 cm została wymieniona, wykonano szczepionki mikoryzowe i zamontowano systemy nawadniająco-napowietrzające - dodaje Mól. 

Do szczęśliwego finału w przypadku drzew na ul. Oławskiej pod Galerią Dominikańską przyczyniły się spotkania urzędników i sieciowców, które miały miejsce w zeszłym roku. – Zostały one zainicjowane przez firmę Skanska i Fundację Dom Pokoju w kontekście możliwości nasadzenia drzew w centrum, przy ulicy. Chcieliśmy razem wypracować rozwiązania systemowe – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

Do Fundacji i firmy Skanska dołączyli: Departament Zrównoważonego Rozwoju, Zarząd Zieleni Miejskiej, Miejski Konserwator Zabytków, Wydział Inżynierii Miejskiej, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, Fundacja EkoRozwoju, stowarzyszenie "miastoDrzew" i Akcja Miasta oraz firmy Fortum, Tauron, Kogeneracja i PGNiG. Na dwóch spotkaniach rozmawiali o trudnościach związanych z lokalizowaniem drzew przy ulicach i konkretnych rozwiązaniach, dzięki którym można w takich miejscach zwiększyć udział roślinności wysokiej. 

O drzewa w tej lokalizacji starali się kilkukrotnie społecznicy w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W 2018 r. została ona zaakceptowana po tym, jak okazało się, że jesienią stary ciepłociąg będzie wymieniany na nowy. Projekt nr 616 obejmuje nasadzenie drzew również w innych miejscach centrum, m.in. przy ul. Drobnera i Wrocławczyka.  

 

Wasze komentarze

wczoraj, 20 godz temu
czwartek, 9.7.2020 09:35
czwartek, 9.7.2020 08:15
wtorek, 7.7.2020 14:14
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele