Wezwanie do zapłaty – co warto o nim wiedzieć?

piątek, 5.2.2021 13:40 1000

Dokument znany jako wezwanie do zapłaty wysyłamy do osoby lub podmiotu gospodarczego, który nie uregulował wobec nas lub wobec naszej firmy konkretnej należności. Wezwanie do zapłaty może przybierać różne formy. To sposób na załatwienie sprawy przed skierowaniem sprawy do sądu.  Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat wezwania do zapłaty?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Czym jest wezwanie do zapłaty
  • Co oznacza dla nierzetelnego klienta otrzymanie wezwania do zapłaty

Wezwanie do zapłaty to dokument lub wiadomość wysyłana drogą elektroniczną, której celem jest zmobilizowanie nierzetelnego kontrahenta lub osobę prywatną do uregulowania zaległej należności.

Wezwanie do zapłaty- najważniejsze informacje

Wezwanie do zapłaty  może zostać wysłane w formie pisemnej listem poleconym bądź poprzez email.  Celem wezwania do zapłaty jest nakłonienie osoby zalegającej z płatnościami do zapłacenia należnej nam sumy pieniędzy.  Jest to jeden z najprostszych sposobów na odzyskiwanie długów. Ma charakter polubowny. Nie ma żadnych skutków prawnych, choć nierzadko jest traktowany jako wstęp do wszczęcia procesu windykacyjnego wobec dłużnika. Ważna jest także wzmianka o ewentualnych konsekwencjach, jakie spotkają dłużnika w przypadku nieuregulowania należności. Konsekwencje to zgłoszenie danych dłużnika do bazy BIK lub skierowania sprawy na drogę postepowania sadowego. Mimo tego, że wezwanie do zapłaty nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych, jest posunięciem o dużej skuteczności. Większość dłużników opłata swoje zaległe faktury.

wezwanie do zapłaty

W przypadku, gdy kontrahent po otrzymaniu wezwania do zapłaty nadal nie śpieszy się z uregulowaniem płatności, to sam dokument wezwania do zapłaty będzie miał duże znaczenie. W związku z nowelizacją przepisów Kodeksu Postepowania Cywilnego, która kładzie nacisk na pozasądowe regulowanie takich spraw, wezwanie do zapłaty nabiera większej mocy.

Wezwanie do zapłaty a proces sądowy

W przypadku podjęcia decyzji o wystąpieniu na drogę sądową, osoba ubiegająca się o zwrot należnego jej długu, musi udowodnić, że podjęła próbę polubownego załatwienia sprawy. Jeśli nie przedstawimy przed sądem dowodów, że wezwanie do zapłaty zostało wysłane, sąd może dociekać, dlaczego tak się nie stało lub oddalić sprawę ze wskazaniem na polubowne załatwienie sprawy.

Czy wezwanie do zapłaty ulega przedawnieniu?

Jeśli chodzi o kwestię przedawnienia się wezwania do zapłaty, to sprawa wygląda następująco: kontrahent musi uregulować należność w wyznaczonym terminie, na przykład wypisanym na fakturze VAT. Jeżeli tego nie zrobi, to już dzień po upływie wyznaczonego terminu formalnie staje się naszym dłużnikiem.  W tym momencie mamy prawo wysłać do dłużnika formalne wezwanie do zapłaty zaległej należności. Dług wobec naszej osoby według przepisów Kodeksu Cywilnego, przedawnia się w ciągu 10 lat. W przypadku roszczeń dotyczących świadczeń okresowych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej okres ten jest krótszy, a dług przedawnia się już po upływie 3 lat.

Typy wezwań do zapłaty

Wezwanie do zapłaty może przybierać różne formy. Wezwaniem do zapłaty możemy nazywa również inaczej i mogą to być dokumenty noszące następujące nazwy: wezwanie do zapłaty inwestora, wezwanie do zapłaty kary umownej, wezwanie do zapłaty gwarancji bankowej, wezwanie do zapłaty utraconej korzyści, wezwanie do zapłaty grzywny, wezwanie do zapłaty z e-sądu. Jak widać wezwanie do zapłaty może przybierać bardzo różne formy. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować dotycząca nas sprawę z prawnikiem.