komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 22 października 2020

Halki, Filipa

Wiedza w pigułce na temat podatku leśnego

piątek, 25.9.2020 11:16
kategorie artykułu:

Jeśli jesteś posiadaczem lasu lub Twój grunt w ewidencji gruntów oznaczony jest jako las, masz obowiązek uiszczania podatku leśnego. Sprawdź wszystkie niezbędne informacje, które musisz posiadać, by poprawnie rozliczać się z Urzędem i sprawdź, jak zrobić to najwygodniej przez Internet.

Podmiot i przedmiot opodatkowania podatkiem leśnym

Podatek leśny dotyczy gruntów leśnych, które zostały sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy. Wyjątkiem są tereny leśne, w obrębie których wykonywana jest działalność gospodarcza o innym profilu niż leśna. Aby rozliczyć się z Urzędem najlepiej wybrać deklarację podatkową online. To najwygodniejszy sposób rozliczenia, który pozwala zaoszczędzić czas spędzony na wycieczce do Urzędu oraz nerwy związane z brakiem pewności czy deklaracja została dostarczona prawidłowo i w terminie. Oprócz tego bywają sytuacje, w których Urząd żąda informacji dodatkowej, co generuje dodatkowe straty czasowe.

Do opłacania podatku leśnego zobowiązane jest kilka grup podmiotów. Po pierwsze są to właściciele lasów. Po drugie, posiadacze samoistni lasów. Po trzecie ci, którzy stanowią użytkowników wieczystych lasów. I po czwarte wreszcie posiadacze lasów, które stanowią własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Szczegółowe wyjaśnienia na temat podatku leśnego można uzyskać na stronie: https://przyjazne-deklaracje.pl/podatek-lesny/.

Deklaracja dotycząca podatku leśnego

Obowiązkiem zarówno osób fizycznych, jak osób prawnych jest rozliczenie się z Urzędem. W przypadku osób fizycznych należy złożyć informację podatkową, na podstawie której wyliczany jest należny podatek. Natomiast osoby prawne, w tym także spółki, instytucje czy organizacje, powinny złożyć deklarację i samodzielnie obliczyć wysokość podatku. Osoby fizyczne składają więc formularz IL-1, natomiast osoby prawne deklarację DL-1.

Formularz DL-1 należy dostarczyć do Urzędu wraz z odpowiednimi załącznikami stanowiącymi jego integralną część. Są dwa typy załączników – ZDL-1, który jest przeznaczony do wykazania lasów podlegających opodatkowaniu oraz ZDL-2, w którym to wskazuje się lasy zwolnione z opodatkowania.

Wygodna deklaracja przez Internet

Aby rozliczyć się z Urzędem nie ma potrzeby bezpośrednio się do niego udawać. Deklarację lub informację podatkową można w prosty sposób złożyć drogą internetową. Do tego celu przydatne będzie wygodne narzędzie Przyjazne Deklaracje wraz z kalkulatorem deklaracji. To łatwy sposób na wypełnienie formularza bez potrzeby pozyskiwania specjalistycznej wiedzy podatkowej, na poprawne i korzystne dla podatnika oszacowanie stawek, wybranie stosownych załączników oraz przygotowanie całego formularza gotowego do wysłania. Po tym wystarczy już tylko dostarczyć deklarację lub informację do Urzędu, a następnie opłacić należny podatek również w najwygodniejszy sposób, czyli online. To duża oszczędność czasu i energii oraz pewność, że obowiązek podatkowy został spełniony poprawnie, bez przykrych niespodzianek oraz w odpowiednim terminie.

 

 
dzisiaj, 2 godz temu
środa, 21.10.2020 08:53
wtorek, 20.10.2020 14:54
wtorek, 20.10.2020 13:31
wtorek, 20.10.2020 09:28
wtorek, 20.10.2020 09:26
poniedziałek, 19.10.2020 20:13
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki