Wiosenna i międzynarodowa odsłona Akademickiego Radia Luz

środa, 10.3.2021 14:32 259 0

Akademickie Radio Luz ruszyło z wiosenną ramówką. W programie pojawiły się nowe audycje obcojęzyczne, nie zabraknie też świetnej muzyki, cyklu poświęconego historii Wrocławia i publicystyki. Nasza rozgłośnia nadaje w eterze już od 15 lat.

Radiowa ramówka odświeżana jest w radiu kilka razy w roku. Tym razem najwięcej nowych audycji pojawi się w weekendy i najczęściej będą one nadawane zamiennie, czyli raz na dwa tygodnie. Tak będzie np. z programem „Rare grooves”, który w co drugą sobotę o godz. 17.00 poprowadzi pochodzący z Brazylii student Politechniki Wrocławskiej Pedro Miranda.

– Przed rozpoczęciem studiów na PWr Pedro pracował w sklepie z płytami w Sao Paulo, dlatego w kwestiach muzycznych ma bardzo dobre rozeznanie. Swój program będzie prowadził po angielsku prezentując perełki i swoje winylowe znaleziska z muzyką z Ameryki Południowej – mówi Szymon Baczyński, szef muzyczny i programowy stacji, absolwent Wydziału Mechanicznego PWr.

Z kolei w niedzielę o 14.00 rozpoczyna się blok rosyjskojęzyczny. Najpierw będzie można posłuchać audycji publicystyczno-informacyjnej „Szto tam? (Что Там?)”, w której studenci z Białorusi i Ukrainy przedstawią najciekawsze wiadomości minionego tygodnia, a następnie dobrze już znanego programu muzycznego „Остановка Рок (Przystanek Rock)”.

Weekendową gratką dla miłośników historii będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim projekt „Wrocław OdNowa”, czyli cykl piętnastu rozmów na temat powojennego życia w stolicy Dolnego Śląska. Są one emitowane w niedzielę o godz. 9.00 i można się dzięki nim dowiedzieć m.in. jak wyglądało dzieciństwo w powojennym Wrocławiu, co się działo na szaberplacach, jak funkcjonowały kina i czym była akcja „odzysk cegły”.

Kolejnym nowym programem muzycznym prowadzonym w języku angielskim będzie „Fresh Air” Jakuba Czachorowskiego. Audycja studenta Uniwersytetu Wrocławskiego, emitowana w poniedziałki o godz. 23.00, skierowana jest do miłośników muzyki elektronicznej, nowych trendów oraz niszowych gatunków – od nietypowego ambientu, po hyper-pop.

– Publicystyka pozostaje mocnym punktem naszego programu. Na te audycje mamy zarezerwowane miejsca w popołudniowym czasie antenowym. Od poniedziałku do piątku o 17.00 można posłuchać audycji autorskich np. „Artefakty” o sztukach wizualnych, czy „Na Synapsach”, w których poruszane są tematy związane z nauką, nie tylko tą ścisłą – wymienia Anna Geryn, redaktorka naczelna Radia Luz. – Rozwijamy też podcasty i jeśli tylko ktoś ma pomysł na ciekawą serię, to zapraszamy. Pomożemy w jej przygotowaniu technicznym – dodaje.

Pełną ramówkę radia można znaleźć na stronie: http://radioluz.pwr.edu.pl/ramowka/

W tym roku mija też 15 lat od momentu, gdy Radio Luz rozpoczęło nadawanie w eterze. Obecnie współpracuje z nim ok. 100 osób, w zdecydowanej większości studentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego.

O tym, jak wyglądały początki pracy w radiu, można się dowiedzieć z audycji „Wyluzowani od dawna”, czyli cyklu rozmów z osobami, które prowadzą programy lub pracują w radiu od minimum pięciu lat.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)