Witaminy z grupy B – właściwości i działanie

środa, 24.2.2021 14:17 245

Witaminy z grupy B to jedne z najważniejszych substancji wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wywierają wpływ na całe ciało – od układu nerwowego po skórę. Oddziałują na samopoczucie i przemianę materii. Co trzeba wiedzieć o witaminach z grupy B? Poznaj działanie i właściwości tych substancji.

Witamina B1

Witaminę B1 nazywa się „pokarmem optymistów”. Jej właściwa podaż pozwala na zachowanie dobrego samopoczucia. W przypadku niedoborów witaminy B1 odczuwamy zmęczenie, jesteśmy drażliwi i nerwowi. Mamy też problemy z pamięcią i koncentracją. Przy niewystarczającej ilości substancji w organizmie spada apetyt, spowalnia się praca żołądka i obniża ciśnienie krwi. Suplementacja witaminy B1 jest bardzo ważna po 50. roku życia, gdy żyje się w stresie, pije dużo kawy, często sięga się po alkohol i mączne potrawy.

Witamina B2

Witamina B2 jest niezbędna do spalania cukrów. Uczestniczy również w transportowaniu tlenu przez komórki. Bierze też udział w przemianie komórkowej i produkowaniu krwinek. Gdy poziom witaminy B2 spada, mamy problem z suchością i pieczeniem oczu. Pojawiają się zajady i pogarsza się kondycja włosów. Skóra na twarzy może się łuszczyć, powieki być zaczerwienione, a język purpurowy.

Witamina B3

Witamina B3 to substancja ważna dla funkcjonowania mózgu. W przypadku jej niedoborów nieuniknione są problemy z pamięcią i koncentracją. Odczuwa się również niepokój, irytację i zmęczenie. Niedoborowi mogą towarzyszyć bóle głowy i brzucha, problemy z wypróżnieniami oraz bezsenność. Nierzadko występują też przesuszenie naskórka i stany zapalne w jamie ustnej.

Witamina B5

Substancja uczestniczy w przetwarzaniu pokarmu przez organizm w energię. Bierze udział w syntezie niektórych hormonów. Witamina B5 wspiera odnowę skóry i utrzymanie dobrej kondycji włosów. Niedobór składnika można rozpoznać po wystąpieniu nudności, bólów brzucha, sztywności stawów, spadku odporności oraz zaburzeniach pigmentacji włosów i skóry. Składnik częściowo wytwarzają bakterie jelitowe. Jeśli jednak żyje się w stresie, pije dużo kawy, mocnej herbaty i alkoholu, uprawia się wyczynowo sport lub bierze leki nasenne, warto suplementować witaminy z grupy B, w tym witaminę B5.

Witamina B6

Witamina B6 wspiera walkę z trądzikiem i starzeniem się organizmu. Zapobiega kamieniom nerkowym. Jest również potrzebna w budowaniu enzymów uczestniczących w spalaniu białek i tłuszczów. Oznakami niedoborów witaminy B6 są skurcze mięśni, drżenie rąk i powiek, bóle kolan i palców oraz trudna do zredukowania nadwaga. Większe zapotrzebowanie na wspomnianą substancję mają kobiety. Jej suplementację powinni rozważyć również cukrzycy, osoby chorujące na zapalenie stawów i przyjmujące sterydy.

Witamina B7

Wspomniana witamina z grupy B działa korzystnie na stan włosów, skóry i paznokci. Reguluje przemianę białek, cukrów i aktywność gruczołów łojowych. Stabilizuje poziom glukozy w organizmie i usprawnia funkcjonowanie mózgu. Niedobory witaminy B7 zdradza pogarszający się wygląd włosów, paznokci i skóry. Można rozpoznać je również po nudnościach, podwyższonym poziomie cholesterolu, nerwowości, cierpnięciu dłoni i stóp oraz skłonności do depresji.

Witamina B8

Substancja dba o dobre samopoczucie i sprawną pracę mózgu. Poprawia pamięć i koncentrację, funkcjonowanie wątroby oraz produkcję serotoniny. Zapobiega wypadaniu włosów. Organizm sam wytwarza odpowiednie ilości witaminy B8, dlatego rzadko dochodzi do niedoborów. Własna produkcja nie wystarcza, gdy żyje się w długotrwałym stresie.

Witamina B9

Witamina jest potrzebna do powstawania krwinek. To substancja niezbędna przyszłym mamom, dlatego że wspiera prawidłowy rozwój płodu. Oznakami niedoborów witaminy B9 są zapalenia dziąseł, stany zapalne w przewodzie pokarmowym, bladość, długo gojące się rany, problemy z pamięcią, depresja i bezsenność.

Witamina B12

Witamina B12 zapobiega anemii, wspiera płodność i funkcjonowanie układu nerwowego. Łagodzi choroby oczu. Należy przyjmować ją w większych ilościach, jeżeli stosuje się antykoncepcję doustną, cierpi się na choroby układu pokarmowego albo bierze się sporo leków. Na niedobory witaminy B12 mogą uskarżać się wegetarianie, dlatego również oni powinni rozważyć suplementację.

Witaminy z grupy B są niezbędne naszemu organizmowi, dlatego powinny być regularnie do niego dostarczane. Doskonałym źródłem potrzebnych substancji okaże się dieta. Jeśli jednak cierpi się z powodu różnych schorzeń, żyje w stresie albo przyjmuje określone leki czy używki, warto wprowadzić suplementację witamin z grupy B.