Właściwości rozmarynu - dlaczego warto go używać?

czwartek, 3.11.2022 09:38 159

Rozmaryn to roślina znana od wieków. Okazuje się, że już w czasach antycznych kojarzono ją z miłością śpiewając o niej w piosenkach erotycznych. Pisał o nim nawet Szekspir (głównie w kontekście wierności). Warto jednak skupić się przede wszystkim na właściwościach rozmarynu, który leczy i poprawia jakość codzienności.

Rozmaryn to silnie pachnące zioło o cennych właściwościach leczniczych. Wykorzystywany jest w czterech postaciach: jako całe suszone zioło, jako olejek do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego, jako preparat z suszonych lub świeżych liści w postaci nalewki, herbatki czy na przykład płynnego ekstraktu oraz jako sproszkowany ekstrakt w kapsułkach.

Rozmaryn - cenne składniki

W rozmarynie znajduje się wiele związków biologicznych czynnych. Są to między innymi flawonoidy, garbniki, terpeny, kwas karnozolowy, difenole diterpenowe, witaminy A, C, B6 oraz minerały takie jak żelazo, magnez, mangan, cynk czy wapń.

Rozmaryn – właściwości lecznicze

Jakie są właściwości rozmarynu? Roślina ta słynie ze swojego leczniczego działania. Najważniejsze właściwości tego ziela to: 

  • właściwości moczopędne, 
  • właściwości żółciopędne i żółciotwórcze, 
  • właściwości wzmacniające zmniejszające stany skurczowe obwodowych naczyń krwionośnych, 
  • pobudzanie trawienia, 
  • pobudzanie czynności wydzielniczej żołądka, 
  • poprawa sprawności fizycznej organizmu, 
  • właściwości bakteriobójcze. 

Udowodniono również, że rozmaryn wpływa pozytywnie na samopoczucie oraz poprawia pamięć i koncentrację. Polecany jest także dla diabetyków, gdyż obniża poziom glukozy we krwi.

Olejek rozmarynowy – właściwości

Warto zwrócić uwagę także na olejek rozmarynowy. Właściwości tej substancji są naprawdę nieocenione. Olejek od Klaudyny Hebdy pomoże zapamiętać nawet o 70% więcej informacji. To również świetne remedium na lepszą pamięć i koncentrację. Sprawdzi się podczas sesji studenckiej czy dużej ilości pracy. Pomoże także na bóle mięśni, wypadające włosy czy kaszel. Jak stosować olejek? Wystarczy kropelkę dodać do dyfuzora, albo rozcieńczyć go do kąpieli czy przygotować z niego roztwór na skórę.

Rozmaryn w kuchni i w łazience

Rozmaryn, w formie świeżej lub suszonej, sprawdzi się również podczas gotowania. To idealna przyprawa do zupy pomidorowej i dań jednogarnkowych. Możesz dodać go również do sosu pomidorowego, sałatek, ryb duszonych i gotowanych, duszonych mięs, warzyw, marynat, farszów i wielu innych przysmaków.

Zwróć uwagę także na kosmetyki z rozmarynem. Jego właściwości antyseptyczne, poprawiające ukrwienie i ujędrniające sprawiły, że ziele to stało się składnikiem wielu produktów kosmetycznych, m.in. szamponów, odżywek do włosów, balsamów do ciała czy żeli pod prysznic.