Wody Polskie monitorują zjawiska lodowe w regionie

czwartek, 18.2.2021 14:12 171 0

W związku z ustąpieniem fali mrozów i prognozami długotrwale utrzymujących się wyższych temperatur powietrza, pracownicy i służby Wód Polskich monitorują sytuację w całym regionie. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na bieżąco zbiera i analizuje dane dotyczące zjawisk lodowych oraz roztopów i spływu wód z pokrywy śnieżnej na rzekach i potokach w Polsce południowo-zachodniej.

AKTUALIZACJA 18.02.2021 GODZ. 11.00:

Stany wód na wodowskazach układają się głównie w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich, niskich i ostrzegawczych. Obecnie obserwuje się powolne  topnienie pokrywy śnieżnej w niżej położonych rejonach, powodujący wzrosty stanów w górnych odcinkach rzek. Zbiorniki retencyjne rozpoczęły gromadzenie nadmiaru dopływającej wody. Sytuacja jest stabilna i cały czas monitorowana przez terenowe służby Wód Polskich, koordynowane za pośrednictwem Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu. Na Odrze i pozostałych rzekach w regionie lokalnie obserwowane są zjawiska lodowe w postaci śryżu i lodu brzegowego. W śluzach, kanałach i awanportach występuje pokrywa lodowa, dlatego cała Odrzańska Droga Wodna nadal ze względów bezpieczeństwa pozostaje zamknięta dla żeglugi.
17 lutego Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zwołał kolejną naradę z dyrektorami wszystkich RZGW oraz pionu ochrony przez powodzią i suszą. Temat - aktualna sytuacja powodziowa na rzekach w kraju, w związku niesprzyjającymi prognozami IMGW zwiastującymi odwilż. Omawiana była sytuacja w poszczególnych regionach, współpracę z wojewodami, samorządami, służbami i zespołami zarządzania kryzysowego. W spotkaniu wziął udział między innymi Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich RZGW we Wrocławiu. W tego typu naradach na szczeblu wojewódzkim i powiatowym z udziałem władz lokalnych biorą także systematycznie udział dyrektorzy poszczególnych Zarządów Zlewni Wód Polskich, również z terenu administrowanego przez RZGW we Wrocławiu. W środę, 17 lutego, w posiedzeniu sztabu kryzysowego z udziałem Władysława Dajczaka, wojewody lubuskiego wziął udział między innymi Jan Wardecki, dyrektor Zarządu Zlewni w Zielonej Górze.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)