komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 6 sierpnia 2020

Slawy, Jakuba

Wody Polskie RZGW we Wrocławiu o sytuacji na rzece Baryczy

piątek, 10.7.2020 13:54 , komentarze: 0 , odsłony: 143
kategorie artykułu:

W czwartek, 9 lipca, Dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ponownie dokonał wizji terenowej na rzece Baryczy. Nasze służby w ostatnich dniach zajmowały się również usuwaniem większych zatorów i zanieczyszczeń w obrębie obiektów hydrotechnicznych. Część nieczystości została posprzątana. Bezpośrednie oględziny Baryczy ponownie potwierdziły, że sytuacja ulega poprawie. Polepszają się warunki tlenowe, napowietrzenie i przejrzystość wody. W rzece, która wraca do życia, widać coraz więcej narybku.

- W  związku z wieloma nieprawdziwymi informacjami i publikacjami na temat zdarzenia na Baryczy, uspokajamy, że sytuacja jest znacznie lepsza niż pierwotnie zakładano. Prosimy również o cierpliwość z wysuwaniem oskarżeń, dopóki swoich czynności nie zakończą odpowiednio uprawnione do tego organy, policja i prokuratura. Wody Polskie nieustająco podejmują wzmożone działania w celu zminimalizowania negatywnych skutków tego zdarzenia. Bardzo dobrze układa się też współpraca ze Stawami Milickimi – mówi Mariusz Przybylski, Dyrektor Wód Polskich RZGW we Wrocławiu.

- Pod względem zanieczyszczenia stawy milickie nie ucierpiały. Rezerwat przyrody i kompleks stawów są bezpieczne, a tereny zarządzane przez nasza spółkę pozostają otwarte dla turystów. Na bieżąco monitorujemy całą sytuację i obecnie nie ma zagrożenia, że wystąpią na naszym obszarze negatywne zjawiska – podkreśla Piotr Połulich, prezes zarządu spółki Stawy Milickie.

Zgodna z tymi faktami jest również pisemna informacja z 9 lipca, jak napłynęła do Wód Polskich z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, dotycząca przeprowadzanych od 1 do 7 lipca badań. W opinii inspektorów WIOŚ czytamy, że wyniki pomiarów przeprowadzonych 7 lipca wskazują na wzrost wartości tlenu rozpuszczonego w wodzie rzeki Barycz w porównaniu z wynikami uzyskanymi 1 lipca. Wyniki te świadczą o polepszeniu się jakości wody w Baryczy w porównaniu ze stanem wody sprzed kilku dniu.

Pracownicy Wód Polskich w momencie wykrycia zdarzenia niezwłocznie poinformowali przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz sami zgłosili sprawę policji, są również w stałym kontakcie z pozostałymi instytucjami, w  tym spółką Stawy Milickie, centrum zarządzania kryzysowego oraz lokalnym samorządem.  

W kompetencjach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska jest pobór oraz analiza próbek wody w przypadku zanieczyszczenia rzek. Wstępne wyniki badań przeprowadzonych przez WIOŚ wskazujących, że źródłem głównego zanieczyszczenia są tereny rolnicze pomiędzy Kurochem, Baryczą i Złotnicą, na których stwierdzono rozmyte z powodu intensywnych opadów deszczu pryzmy nawozów naturalnych. Możliwe są także inne źródła zanieczyszczeń, których inspektorzy WIOŚ nadal poszukują. Liczymy, że praca policji pozwoli na szybkie wykrycie źródła zanieczyszczenia, dzięki czemu będzie możliwość wprowadzenia skutecznych działań zaradczych, aby podobne zdarzenia nie powtórzyły się w przyszłości.

Codzienne aktualizacje sytuacji na rzece znajdują się dziale Aktualności na stronie Wód Polskich RZGW we Wrocławiu pod adresem wroclaw.wody.gov.pl.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 6 godz temu
środa, 5.8.2020 13:26
środa, 5.8.2020 11:45
poniedziałek, 3.8.2020 14:37
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele