Wrocław bez przemocy

środa, 24.11.2021 15:00 623 0

25.11 na obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, który symbolicznie kojarzy się nam z Białą wstążką. Jest to umowny start  wielu działań w szeroko rozumianym temacie przeciwdziałania przemocy.  W tym roku we Wrocławiu łączymy różne działania pod wspólnym mianownikiem i jednocześnie inicjujemy kampanię społeczną pod nazwą Wrocław bez Przemocy.

- Chcielibyśmy uwrażliwić wszystkich mieszkańców Wrocławia na ten temat. Pokazać, że trzeba reagować na przemoc. Stąd w licznych materiałach, które pojawią się w przestrzeni miejskiej  informujemy o punktach, telefonach, kontaktach, gdzie można uzyskać pomoc – mówiła Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

Wrocław od lat prowadzi i wspiera działania, których celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy oraz zapewnienie jej ofiarom i świadkom dostępu do różnych form pomocy – wsparcia psychologicznego, materialnego, organizacyjnego.

- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej stoi na pierwszej linii wsparcia osób doznających przemocy. Jesteśmy odpowiedzialni za działalność Zespołu Interdyscyplinarnego, powołanego przez prezydenta Wrocławia. To zespół, który tworzy politykę i koordynuje działania, mające za zadanie przeciwdziałanie przemocy w rodzinie czy ogólnie mówiąc przemocy domowej. Współpracujemy ze wszystkimi służbami – podkreślał Michał Szydłowski, zastępca dyrektora MOPS Wrocław.

Miejska kampania Wrocław bez Przemocy to szereg działań prowadzonych na rzecz nagłośnienia zjawiska przemocy i świadczenia pomocy jej ofiarom i świadkom. Organizatorami kampanii są Wydział Zdrowia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Wydział Promocji Miasta i Turystyki, a wśród partnerów akcji znaleźli się m.in., klub piłkarski Śląsk Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, MPK Wrocław.
W ramach kampanii zaplanowano działania w przestrzeni miejskiej: na wiatach przystankowych, w galeriach handlowych, w komunikacji miejskiej.

- Prezentujemy 18 historii, prawdziwych historii ofiar przemocy. Zdjęcia ilustrujące te opowieści pojawią się w całym mieści: na wiatach przystankowych, w autobusach i tramwajach, będą prezentowane w Kinie Nowe Horyzonty i w wielu innych punktach miasta. Dziękujemy też naszym partnerom – w najbliższą sobotę, w czasie meczu piłkarze Śląska Wrocław wyjdą na boisko z przypiętą białą wstążką, wolontariusze będą rozdawać wstążki także kibicom. Na Stadionie pojawią się plakaty kampanii Wrocław bez Przemocy i spot promujący akcję – informował Łukasz Łaskawiec z Wydziału Promocji i Turystyki UMW.

Spot kampanii będzie można obejrzeć w Internecie, w Kinie Nowe Horyzonty, w MPK, a wysłuchać w Radiu RAM i Radiu Rodzina. Celem kampanii jest przeciwdziałanie przemocy poprzez podnoszenie świadomości, wrażliwości i odpowiedzialności społecznej oraz rozpowszechnianie informacji, dotyczących placówek pomocowych dla osób doświadczających przemocy.

Jak wynika z policyjnych statystyk, co roku w Polsce ofiarą przemocy domowej pada ponad 88 tysięcy osób, głównie kobiety. Niemal połowa osób podejrzewanych o przemoc, działa pod wpływem alkoholu. Każdego roku zgłaszanych na Policję jest także ponad 12 tysięcy aktów przemocy wobec dzieci.

Wrocław Bez Przemocy - wydarzenia

  • Stadion Wrocław.- 27.11.2021 na wrocławskim stadionie zostanie rozegrany mecz Śląsk Wrocław – Stal Mielec. Podczas otwarcia meczu na murawie pojawi się symboliczna flaga z białą wstążką. Piłkarze Śląska wyjdą na płytę boiska z przypiętymi do koszulek białymi wstążkami.
  • Akcja w liceum -  Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu wspierają Wrocław bez Przemocy – 25 listopada przypną białe wstążki na znak solidarności z kobietami
  • Pokazy w Kinie Nowe Horyzonty - 15 pokazów filmów skierowanych do uczniów klas 7–8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Pokazy będą odbywały się w tygodniu 29.11–3.12. Uczniowie zobaczą: „Klub brzydkich dzieci”, „Wszyscy za jednego”, „Poufne lekcje perskiego”, „Mustang”.
  • Wystawa „Moja słabość, moja siła” - Na wystawę składa się 18 historii osób, które doświadczyły przemocy. Wystawa pokazuje różne oblicza problemu, który dotyczy szerokiego spektrum osób – przemoc nie jest problemem osób z patologicznych środowisk, przemoc dotyczy każdego z nas, niezależnie od pozycji, majątku, wieku. Wystawę będzie można zobaczyć w Kinie Nowe Horyzonty (29.11–6.12.) oraz na ul. Kuźniczej (10.12–31.12).
  • Więzi, które chronią. Konferencja poświęcona prewencji i interwencji wobec przemocy, 25 listopada 2021
  • Paczka dobra”. Konkurs plastyczny dla dzieci z klas 1–6 wrocławskich podstawówek. Prace dzieci trafią do paczek dla osób potrzebujących.
  • www.wroclaw.pl/bezprzemocy


Ważne telefony:

  • 800 120 002 Niebieska Linia, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
  • 116 111 Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 731 450 926 Stowarzyszenie Psychoedukacji i Terapii EVOLUTIO, pn.–pt. godz. 10.00–18.00
  • 538 579 554  Wrocławskie Centrum Zdrowia, pn.–pt. godz. 8.00–20.00
  • 71 796 40 85  Ośrodek Interwencji Kryzysowej
  • 572 108 352 Fundacja NON LICET
  • 71 358 08 74  Centrum Praw Kobiet
  • 881 220 440 Stowarzyszenie INTRO
  • 112 Telefon alarmowy
Dodaj komentarz

Komentarze (0)