Wrocław finansuje bank mleka kobiecego

wtorek, 20.12.2016 09:13 1665 0

W poniedziałek, 19 grudnia, rozpoczął oficjalnie działalność Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. Będą tam gromadzone zapasy mleka przeznaczone dla przedwcześnie urodzonych noworodków, które nie mogą być karmione mlekiem własnej matki. Bank sfinansowany jest przez miasto Wrocław – z ok. 330 tysięcy złotych, które kosztowało stworzenie banku, miasto dało 317 tysięcy. 

Jak co roku, w grudniu, miasto wchodzi w rolę Św. Mikołaja i rozdaje prezenty, czyli kupuje sprzęt dla ratowania życia i zdrowia noworodków – podkreślał Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu. W 2016 roku Wrocław dofinansował opiekę nad najmniejszymi wrocławianami kwotą 400 tysięcy złotych.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Fundację Bank Mleka Kobiecego. Wrocławski bank jest szóstym bankiem mleka w Polsce.

Mleko kobiece jak lek
Bank mleka stanowi dopełnienie opieki okołoporodowej nad matką i noworodkiem, która z każdym rokiem jest coraz lepsza. W banku mleka będą gromadzone, badane i pasteryzowane nadwyżki mleka, przekazane przez matki dzieci urodzonych w szpitalu. – Gdy pięć lat temu zaczynałam tu pracę, stworzenie banku to było moje marzenie – mówiła tuż przed oficjalnym otwarciem banku prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. – Mleko biologicznej matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka, zarówno zdrowego, jak i chorego, ponieważ zaspokaja wszystkie potrzeby odżywcze noworodków, a ponadto zawiera unikalne bioaktywne składniki. Dla wcześniaków i chorych noworodków mleko kobiece ma wartość cennego leku, a nie zawsze mogą je dostać o własnej mamy – podkreślała wagę tego przedsięwzięcia prof. Królak-Olejnik. Aby jednak bank mógł działać, potrzebne są matki dawczynie. Na szczęście zainteresowanie bankiem jest już spore. – Jeszcze przed utworzeniem banku mieliśmy telefony od pań, które chciałyby podzielić się swoim mlekiem – opowiada profesor.

Z zasobów banku będą korzystać dzieci przedwcześnie urodzone nie tylko w naszym szpitalu. Zapas pokarmu będziemy mogli przekazywać innym placówkom – zaznacza Piotr Pobrotyn, dyrektor szpitala USK.

W zachęcaniu matek, które mają więcej pokarmu niż potrzebują, chce pomóc kościół, o czym zapewniał w imieniu metropolity wrocławskiego, arcybiskupa Józefa Kupnego, obecny na ceremonii otwarcia ksiądz.

Miasto pomaga
Bank mleka jest wyposażony w najnowszy sprzęt do utrwalania i badania pokarmu kobiecego, zapewniający jego bezpieczeństwo i jakość. Na bank składają się dwa elementy: pokój do konsultacji dawczyń i laboratorium, gdzie mleko będzie badane, pasteryzowane i przechowywane w zamrażarce. Dlatego w banku, oprócz pielęgniarki i położnej laktacyjnej, pracuje też biolog, który będzie badał skład mleka.Gdy dawczynie przejdą pozytywnie kwalifikację, dopiero wtedy ich mleko może zostać podane noworodkom.

Inicjatorką stworzenia we Wrocławiu pierwszego banku mleka kobiecego jest radna miejska Agnieszka Kędzierska, która sama urodziła wcześniaka i jest wielką orędowniczką karmienia piersią. – Ten pomysł spotkał się z pełną akceptacją prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który od razu zgodził się przekazać pieniądze – opowiada.

Oprócz dofinansowania banku mleka (wyposażenie w pasteryzator, urządzenia chłodnicze i do analizowania składu), miasto wsparło zakup nowoczesnego zestawu endoskopowego (HEOS) w wysokości 83 tys. zł. dla Kliniki Ginekologii i Położnictwa. – Histeroskop to sprzęt najnowszej generacji. Pozwala usunąć zmiany w obrębie macicy, których nie można osunąć żadną inną metodą. Nawet go teraz nie możemy pokazać, bo jest już używany – cieszył się prof. Mariusz Zimmer, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w USK.

Lepsze zdrowie mam i dzieci
Utworzenie Banku Mleka Kobiecego jest kolejnym ważnym zadaniem, które finansowane jest przez Wrocław w ramach programu poprawy jakości opieki zdrowotnej nad kobietą, matką, dzieckiem i rodziną pn. „Zdrowa matka i dziecko”. Miasto prowadzi program od 2008 r. W latach 2008-2016 Wrocław wsparł noworodki i mamy w ciąży kwotą ponad 4,5 mln zł. W tym okresie dzięki działaniom miasta powstał Ośrodek Diagnostyki Prenatalnej wyposażony w meble i aparaturę medyczną. Utworzono cztery wrocławskie szkoły rodzenia oraz cztery Ośrodki Edukacyjno-Informacyjne, przy Wrocławskim Centrum Zdrowia SPZOZ. Stopniowo dokonywane są także zakupy specjalistycznego sprzętu dla oddziałów noworodkowych wrocławskich szpitali. m.in. inkubatory, respiratory, ultrasonograf, kardiomonitor, koło do porodów wertykalnych.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)