Wrocław kontra szczury

piątek, 18.3.2016 08:44 2426 2

15 marca we Wrocławiu ruszyła wiosenna akcja deratyzacyjna, która potrwa do 1 kwietnia. Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, rozumianych także jako współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami.

Na terenie Wrocławia obowiązkowej deratyzacji podlegają nieruchomości, na których zlokalizowane są:

1. budynki wielolokalowe podpiwniczone,

2. lokale gastronomiczne,

3. obiekty handlowe branży spożywczej,

4. magazyny żywności i płodów rolnych,

5. gospodarstwa rolne i hodowlane,

6. zakłady przetwórstwa żywności,

7. szpitale, hotele, internaty, domy akademickie, bursy, obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie,

8.  wolnostojące komórki i pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej,

9.  obiekty w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów,

10. schroniska dla zwierząt i ogród zoologiczny,

Deratyzacja dotyczy również sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o średnicy od 500 mm, przebiegającą w 8 obrębach geodezyjnych w centrum miasta oraz terenu Fosy Miejskiej (Zarząd Zieleni Miejskiej).

Podobnie jak w roku ubiegłym urząd Miejski mrocławia zawarł umowę z firmą, która będzie w razie potrzeby prowadziła doraźną deratyzację na terenach miejskich (bez ustanowionego zarządcy). Przypadki występowania szczurów na tych terenach należy zgłaszać do Wydziału Środowiska i Rolnictwa. W miarę potrzeb deratyzację na otwartych terenach przeprowadzają także: ZDiUM w obrębie pasa drogowego, ZZM na terenach zielonych, ZZK i Wrocławskie Mieszkania Sp. z o.o. w obrębie zarządzanych budynków i wnętrz podwórzowych. 

- Aby deratyzacja była skuteczna, a jej efekty utrzymywały się dłużej należy przestrzegać kilku prostych zasad. Nie należy wyrzucać odpadów, w szczególności resztek jedzenia, poza pojemniki na odpady, dokarmiać ptaków oraz kotów wolnożyjących w miejscach dostępnych dla szczurów. Należy dbać o utrzymanie w porządku w wiatach i osłonach śmietnikowych, pamiętać o zamykaniu klap w pojemnikach na odpady, utrzymywać piwnice w porządku oraz naprawiać uszkodzenia, przez które gryzonie mogą dostawać się do budynków - przypomina Małgorzata Szafran z wrocławskiego magistratu i dodaje, że trwają konsultacje dotyczące projektu uchwały rady miejskiej Wrocławia w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia, które zakończą się 22 marca 2016 roku.

Do czasu uchwalenia nowego regulaminu w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia, terminy, obszar i zasady prowadzenia obowiązkowej deratyzacji pozostają bez zmian. Projekt nowego Regulaminu wymaga jeszcze opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu oraz podjęcia uchwały przez radę miejską Wrocławia. 

- Planowane zmiany wprowadzają kolejny termin obowiązkowej deratyzacji na obszarze ścisłego centrum Wrocławia w terminie od  1 do 15 lipca. Przewiduje się, że do tego czasu regulamin w nowym brzmieniu będzie już obowiązywał, a co się z tym wiąże, obowiązkowej deratyzacji będą podlegały dodatkowo tereny pod podwyższonymi podestami ogródków gastronomicznych; wnętrza międzyblokowe oraz miejsca zbierania odpadów w zabudowie wielolokalowej na obszarze ścisłego centrum Wrocławia, tj. na obszarze ograniczonym rzeką Odrą, ul. Św. Ducha, ul. Frycza Modrzewskiego, ul. Podwale oraz ul. Sikorskiego; sieć kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej w obrębie Starego  Miasta wraz ze studniami i wpustami deszczowymi oraz studnie telekomunikacyjne i ciepłownicze w obrębie Starego Miasta - wylicza.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

antek wtorek, 22.03.2016 12:55
Zapraszam do piwnicy pod cukiernią Spychały na Pereca. Wypasione szczury...
piątek, 18.03.2016 08:54
Tam gdzie jest bałagan-pojawiają się szczury. Zagospodarowują teren.