komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 15 czerwca 2019

Wita, Jolanty

Wrocław: mapa potencjału solarnego

środa, 22.5.2019 16:30 , komentarze: 0 , odsłony: 125
kategorie artykułu:

Coraz więcej mieszkańców jest zainteresowanych wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, a jak wiadomo jednym z najważniejszych jest energia słoneczna. W związku z tym na popularności zyskują systemy solarne. Często osoby zainteresowane inwestycją w fotowoltaikę zastanawiają się, czy tam gdzie mieszkają warunki pogodowe umożliwiają efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Chcąc zachęcić mieszkańców do instalacji kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych, a także aby ułatwić im podjęcie decyzji odnośnie zasadności takich działań stworzyliśmy we Wrocławiu mapę potencjału solarnego. 

Mapa powstała przy współpracy Biura Ochrony Przyrody i Klimatu oraz Biura Rozwoju Wrocławia. Wykonana została przez Zespół Systemu Informacji Przestrzennej.

Przestawia ona potencjał solarny dachów budynków we Wrocławiu, czyli ilość energii słonecznej padającej na ich powierzchnię w ciągu roku. Dane są prezentowane w ujęciu miesięcznym i rocznym, w rozbiciu na składowe promieniowania słonecznego:

·        promieniowanie rozproszone (ISH),

·        promieniowanie bezpośrednie (IDH),

·        promieniowanie całkowite, czyli suma powyższych (ITH).

Warstwy rastrowe widoczne na mapie prezentują ilość energii słonecznej w watogodzinach w ramach komórki o wielkości 1m na 1m. Wartości te uwzględniają nachylenie powierzchni i rosnącą wraz z nim rzeczywistą powierzchnią zdolną do odbierania energii słonecznej.

Z wrocławskiej mapy potencjału solarnego można skorzystać klikając TUTAJ.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 12 godz temu
dzisiaj, 14 godz temu
piątek, 14.6.2019 18:11
piątek, 14.6.2019 14:23
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork