komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana

Wrocław piękny także dzięki MPWiK!

środa, 12.6.2019 13:30 , komentarze: 0 , odsłony: 947
kategorie artykułu:

Aż dwa budynki wrocławskich wodociągów zostały wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu „Piękny Wrocław”. Baza transportowo-logistyczna Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu otrzymała GRAND PRIX i 1. miejsce  w kategorii obiektu użyteczności publicznej. Jury doceniło także modernizację zabytkowej willi położonej przy ul. Na Grobli 17.

Piękny Wrocław to konkurs architektoniczny, który na stałe zagościł w kalendarzu miejskich wydarzeń. Nagrody za najlepsze realizacje architektoniczne przyznawana są od 1990 roku. Podstawowym kryterium przy wyborze obiektów w konkursie „Piękny Wrocław” są walory architektoniczne, przestrzenne oraz funkcjonalno-użytkowe. Raz na dwa lata przyznawana jest specjalna nagroda za modernizację obiektu historycznego. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Wrocławia i prezydent Wrocławia.

Tegorocznym laureatem konkursu bez wątpienia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, które 11 czerwca 2019 r. w Muzeum Architektury aż trzy razy zostało zaproszone na scenę po odbiór wyróżnień. 

Baza transportowo-logistycznej MPWiK, oddana w 2018 r., otrzymała GRAND PRIX i pierwsze miejsce w kategorii obiektów użyteczności publicznej.  Nowy obiekt powstał na podłużnej działce przy nadrzecznym bulwarze. Projektanci zastosowali szereg nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, dzięki którym budynek doskonale dopasował się do otoczenia, tworząc przedłużenie naturalnego nabrzeża Oławy.  

– Rośliny umieszczone na dachu znacząco poprawiają mikroklimat, a  także pozwalają na naturalną infiltrację wód opadowych i roztopowych. Retencjonowana woda szara jest w 60% wykorzystywana do zasilania toalet w budynku – zwraca uwagę Witold Ziomek, prezes MPWiK S.A. we Wrocławiu. 

Podstawę budynku stanowi centrum zarządzania operacyjnego oraz centralna dyspozytornia.  Elewacje budynków to połączenie szkła i cegły, które doskonale nawiązują do zabytkowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie. Obiekt zaprojektowali: Major Architekci, Dziewoński Łukaszewicz Architekci, a generalnymi wykonawcami były firmy: Coprosa Polska i StarCorp. 

Wyróżnienie dla modernizacji obiektu historycznego wrocławskie wodociągi otrzymały za budynek przy ul. Na Grobli 17. Ponad stuletnia willa była pierwotnie miejską rogatką, pełniącą rolę posterunku celnego. Po renowacji elewacji i przebudowie wnętrz w 2018 roku, otrzymała wielofunkcjonalny charakter. Usytuowane na piętrach biuro posiada salę konferencyjną oraz pomieszczenie socjalne dla wszystkich pracowników Hydropolis. W części przyziemia znajduje się strefa przeznaczona dla klientów – z kasami, poczekalnią oraz toaletami. 

– Nowa siedziba to większy komfort pracy dla całego zespołu, a także większy komfort dla zwiedzających Hydropolis. Zyskaliśmy reprezentacyjny pawilon kasowy i miejsce, w którym w momencie wzmożonego ruchu grupy szkolne lub goście indywidualni mogą oczekiwać na wejście – zauważa Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK.  

Obiekt zmodernizowała Pracownia Projektowa Myczkowski, w składzie: mgr inż. arch. Róża Myczkowska oraz dr inż. arch. Tomasz Myczkowski.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 22.6.2020 13:32
niedziela, 21.6.2020 10:15
sobota, 20.6.2020 09:10
poniedziałek, 15.6.2020 13:58
czwartek, 11.6.2020 10:20
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki