Wrocław podpisał umowę z Reykjavikiem!

piątek, 7.4.2017 14:44 2014 1

Kultura, sztuka, turystyka, sport i ochrona środowiska – to tylko niektóre dziedziny współpracy pomiędzy Wrocławiem a Reykjavikiem. Uchwałę w tej sprawie miejscy radni przyjęli na sesji 23 marca 2017 r.. 7 kwietnia, miasta podpisały umowę o współpracy. 

Był toast, szampan i tort – w sali sesyjnej ratusza umowę o współpracy między Wrocławiem i Reykjavikiem podpisali Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Dagur B. Eggertson, burmistrz Reykjaviku.

– Jest dla nas zaszczytem, że wspaniałe i dumnie miasto Reykjavik będzie partnerem Wrocławia. Nasza umowa ma szczególny wyraz, bo Polacy są najliczniejszą mniejszością w Islandii – podkreślił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

– Bardzo się cieszę, że podpisaliśmy umowę. Szczególnie, że już niedługo będziemy mieć bezpośrednie połączenie lotnicze Wrocław-Reykjavik. Dzięki temu, nasi mieszkańcy będą mogli poznać oba miasta – dodał Dagur B. Eggertson, burmistrz Reykjaviku

Reykjavik, to stolica oraz największe miasto Islandii. W 2000 roku jedna z Europejskich Stolic Kultury., siedziba Uniwersytetu Islandzkiego. W 2014 roku Polacy stanowili najliczniejszą grupę imigrantów w Reykjaviku. Od 31 maja 2017 Wizzair będzie obsługiwała bezpośrednie połączenie lotnicze.

Współpraca partnerska Wrocław-Reykjavik

Współpraca z Wrocławiem będzie obejmować: zarządzanie miastem, kulturę i sztukę, turystykę i sport, ochronę środowiska, gospodarkę komunalną, transport, ochronę zabytków oraz strategiczny plan rozwoju miasta.

Wrocław i Reykjavik od 2014 roku uczestniczą w warsztatach urbanistycznych w ramach projektu DiverCITY. Projekt zaowocował kilkoma wymianami oraz konferencjami. Obecne kontakty zostały rozszerzone o współpracę Urzędu Miasta Reykjavik z Wrocławskimi Rewitalizacjami.

W 2011 roku Reykjavik otrzymał stały tytuł Miasta Literatury UNESCO. Z Wrocławiem, Stolicą Książki UNESCO 2017 roku współpracuje od 2014 roku w ramach Festiwalu Opowiadania oraz od 2015 roku w ramach projektu Młodzieżowa Pracownia Opowieści.

Od Gauadalajary do Ramat Gan – umowy partnerskie Wrocławia
Pierwszą umowę o współpracy z zagranicznym miastem Wrocław zawarł już w roku 1963. Jednak większość dokumentów o partnerstwie municypalnym z miastami, położonymi na trzech kontynentach, podpisywano już w innej polskiej rzeczywistości. Miasta partnerskie to forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu przede wszystkim wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną.

źródło: wroclaw.pl

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

KTOS CHETNY POJECHAC TAM NA WEEK sobota, 08.04.2017 03:22
KTOS CHETNY POJECHAC TAM NA WEEKEND?