komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana

Wrocław przerzuca się na oświetlenie ledowe. Na święta nie będzie już żarówek

środa, 19.11.2014 12:18 , komentarze: 0 , odsłony: 3428
kategorie artykułu:

W tym sezonie pojawią się na ulicach zupełnie nowe dekoracje, których motywem przewodnim będzie atrybut najważniejszej postaci z grupy kolędniczej - Turonia. Gwiazda w różnych odsłonach, aranżacjach i kolorach pojawi się w większości blisko 300 dekoracji, od 5 grudnia aż do początku lutego.

W tym roku miasto postawiło na oświetlenie ledowe, rezygnując całkowicie z oświetlenia żarowego.

Dekoracje świąteczne zbudowane z setek tysięcy punktów świetlnych nie pochłaniają dużo energii. Tegoroczna iluminacja bazuje bowiem w 10015 na LEDowych źródłach światła, które są energooszczędne i trwałe. Dają też duże natężenie światła oraz ciekawe efekty plastyczne. W sezonach minionych część dekoracji świątecznych była wykonana z tradycyjnych żarówek, co oznaczało większe zużycie energii. Jeden żarowy punkt świetlny zużywa bowiem 20 razy więcej energii aniżeli punkt ledowy. Minusem technologii ledowej jest wyższy koszt zakupu w porównaniu do oświetlenia żarowego - tłumaczy Ewa Mazur ze ZDiUM-u.

W tym sezonie iluminacja obejmie swym zasięgiem obszar starówki miejskiej, którego granicę  od południa wyznaczy fosa miejska, od północy - trasa WZ oraz tereny Ostrowa Tumskiego i placu przy Hali Stulecia.

Tej zimy pojawią się również 3 dodatkowe drzewka świąteczne jako aranżacja dekoracji w nowych miejscach – 10 metrowy stożek z wstęg ledowych na placu Nowy Targ, ledowy świerk na placu przy ul. Katedralnej przy Katedrze oraz na placu Grunwaldzkim – naturalny 20 metrowy świerk oraz 18 małych świerków w obrębie ronda Reagana.

Zupełnie nowymi obszarami miasta udekorowanymi świątecznie w tym sezonie będzie plac przy Hali Stulecia, plac Nowy Targ, ulice Św. Antoniego, pozostała Włodkowica oraz Katedralna z placem Katedralnym.

Wszystkie ozdoby miasto wypożycza, gdyż tak jest taniej.

- Już kilka lat temu zdecydowaliśmy się na dzierżawę ozdób świątecznych, bo jest ona rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, zważywszy na wysokie koszty zakupu elementów dekoracji, ich przechowywania oraz niezbędnych napraw. Dodatkowym atutem jest możliwość wypożyczania co roku innych ozdób tak, aby podczas każdego sezonu można było zaproponować mieszkańcom odmienne aranżacje - dodaje Mazur. 

Wasze komentarze

poniedziałek, 29.6.2020 11:50
poniedziałek, 29.6.2020 11:07
2
czwartek, 25.6.2020 12:26
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele