Wrocław systemowo walczy z mową nienawiści

czwartek, 30.5.2019 14:16 1714 0

4 godziny pracy w terenie, 100 mkw. zamalowanej powierzchni, ok. 35 litrów zużytej farby – to bilans wczorajszych prac na stadionie Barons Wrocław na wrocławskim Zakrzowie.

Akcja, której świadkami byliśmy wczoraj, to niewielki fragment usystematyzowanych działań, które prowadzi Miasto Wrocław walcząc z mową nienawiści i aktami wandalizmu. Działania te prowadzą ściśle współpracujące ze sobą jednostki miejskie – Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej (prowadzone przez WCI we współpracy z Sądem Rejonowym we Wrocławiu), w ramach którego tego typu działania naprawcze prowadzą osoby z wyrokiem ograniczenia wolności.

Jak to działa? Widząc akt wandalizmu lub znak nienawiści można go zgłosić na adres stopmowienienawisci@wcrs.wroclaw.pl lub poprzez Centrum Zgłoszeń na stronie https://www.wcsn.pl/ (dla instytucji). 

- To tu można zgłaszać znaki i napisy nawołujące do nienawiści. WCI w ramach Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej doprowadzi do ich usunięcia. Działania te realizowane są przez osoby skazane wyrokami sądów na prace społeczne w ramach idei sprawiedliwości naprawczej. Zapraszamy organizacje do zakładania profili na platformie www.wcsn.pl a osoby indywidualne do oznaczania Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej na Facebooku. Oczyśćmy nasze miasto z mowy nienawiści - mówi Ewa Żmuda z Wrocławskiego Centrum Integracji. 

Im więcej informacji tym lepiej. Warto zrobić zdjęcie, dokładnie opisać zdarzenie i przesłać pod jeden ze wskazanych adresów. WCI współpracuje ze Strażą Miejską i Policją, które też warto informować o aktach wandalizmu. Najsprawniej walka ze znakami idzie wtedy, gdy zarządcy lub właściciele usuwają je sami. Jednak także wtedy proszeni są o informowanie WCSN. Dzięki temu łatwiej mapować działalność i namierzyć wandali. Dane te są bardzo W zeszłym roku w WCSN pracowało 800 osób. Odpracowały łącznie 54 000 godzin. Usunięto 300 elementów nienawiści. W tym roku liczba usuniętych elementów sięgnęła 350, a do końca roku spodziewamy się dwa do trzech razy więcej zgłoszeń.przydatne dla służb. 

Ewa Żmuda:Wraz ze świadomością mieszkańców wzrasta liczba zgłaszanych elementów i nie wszystkie jesteśmy w stanie usuwać ich sami. Dlatego prosimy zarządców o wsparcie i komunikację.”

- Oprócz bezpośredniej reakcji, jakim jest zamalowywanie treści i symboli mowy nienawiści, ważne są działania prewencyjne, które mają zapobiegać podobnym incydentom w mieście – mówi Albert Miściorak z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. – Nasza jednostka od lat realizuje bezpłatne działania edukacyjne przeciwdziałające dyskryminacji i mowie nienawiści (także w partnerstwie z Policją, Strażą Miejską, Wrocławskim Centrum Integracji oraz organizacjami pozarządowymi).

Wrocław rozpoczął także systematycznie szkolenia dla miejskich instytucji kultury, zarządców nieruchomości oraz innych chętnych podmiotów na temat systemowego przeciwdziałania mowie nienawiści w przestrzeni miasta. Pierwsze szkolenia pokazują, że pracownicy miejskich instytucji zauważają ten problem i bardzo chętnie włączają się w jego rozwiązywanie. Poznają m.in. symbole o znaczeniu ksenofobicznym, podstawy prawne do ich usuwania i reagowania, zasady współpracy z władzami miasta, policją, strażą miejską.

- Szkolenia tego typu są bardzo potrzebne, nie wszystkie bowiem symbole w sposób bezpośredni wskazują na mowę nienawiści. Na przykład nie wszyscy wiedzą, że krzyż celtycki, przedstawiany w formie „celownika”, jest dla neonazistów na całym świecie symbolem "supremacji białej rasy" i ruchu „white power”. Do naszych programów należy „Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści”, w której udział wzieło ok. 60 szkół – dodaje MIściorak. – Tylko w tym roku przeszkolono ponad 170 osób. W innym projekcie, Ambasadorzy Dialogu, wzięło udział 218 nauczycieli. Poza tym, bardzo licznie i aktywnie działają organizacje pozarządowe, które oferują podobne szkolenia. Ich oferty można znaleźć m.in. na naszej stronie wielokultury.wroclaw.pl oraz na profilu facebookowym Wielokultury.Wroclaw. 

W Zarządzie Zasobu Komunalnego przeprowadzono szkolenie dla zarządców miejskich nieruchomości, a w najbliższym czasie odbędą się kolejne szkolenia skierowane do wszystkich zarządców i instytucji. Głównym tematem była walka z mową nienawiści i wandalizmem oraz działania miasta. 

Manuela Pliżga-Jonarska koordynator dialogu międzykulturowego mówiła tak o podstawach miejskich działań -„Ten temat to jeden z priorytetów miasta. We Wrocławiu powstała strategia na rzecz dialogu międzykulturowego, potrzeba jej stworzenia wynika z tego, że do Wrocławia przyjechało wiele osób z różnych krajów. Mowa tu o liczbie między 80 a 120 tysięcy. Ponad 60% obcokrajowców deklaruje, że chce zostać we Wrocławiu. Dlatego wspólnie z NGO, mniejszościami, ekspertami, aktywistami stworzyliśmy wizję wspólnoty mieszkańców różnego pochodzenia. Współpracujemy szeroko z wieloma partnerami: Policją radą, adwokacką, biznesem, jednostkami kultury, bibliotekami, CALami, radami osiedli a także z indywidualnymi mieszkańcami. Od lat we Wrocławiu działa Zespół Dialogu Międzykulturowego, prezydent Jacek Sutryk powołał także Bartłomieja Ciążyńskiego na doradcę społecznego prezydenta ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii oraz Olgę Chrebor na Pełnomocnika prezydenta ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego. ”

Dodaj komentarz

Komentarze (0)