Wrocław wróci do czołówki ośrodków rekonstrukcji kości twarzy

czwartek, 10.12.2020 15:17 474 0

Na Dolnym Śląsku ponownie po wielu latach będą wykonywane zabiegi rekonstrukcji tkanek miękkich i kości regionu głowy i szyi - głównie u pacjentów po operacjach onkologicznych. Zabiegi będą planowane przy wykorzystywaniu technologii 3D, która pozwoli na precyzyjne drukowanie na drukarce 3D zarówno operowanego obszaru, jak i miejsca biorczego, z której będzie przeszczepiany potrzebny fragment. Zespół lekarzy, na którego czele stoi światowej klasy chirurg prof. Łukasz Krakowczyk, będzie wykonywał zabiegi rekonstrukcyjne, jakimi zajmują się tylko nieliczne ośrodki w Polsce. Pierwsza taka operacja została przeprowadzona na początku grudnia w Specjalistycznym Centrum Medycznym Medicus Clinic we Wrocławiu.

Zabiegi rekonstrukcji kości twarzy dotyczą głównie pacjentów po operacjach onkologicznych i w mniejszym stopniu pacjentów po urazach. Poprawiają jakość życia osób, u których leczenie pozostawiło nie tylko widoczne ubytki, ale także ograniczyło funkcjonowanie dotkniętych chorobą obszarów. Wykonywane we Wrocławiu zabiegi będą polegały na odtworzeniu ubytków z wykorzystaniem własnych tkanek pacjenta.

- Są to zabiegi, które planuje się wirtualnie z wykorzystaniem drukarek 3D i szablonów operacyjnych, przenoszonych następnie na salę operacyjną. Bazujemy na obrazach tomografii komputerowej, dzięki którym jesteśmy w stanie wydrukować szablony zarówno pobieranej tkanki pacjenta, jak i rekonstruowanego obszaru, do którego będzie ona przeszczepiana. Daje to bardzo dużą przewidywalność planowanego zabiegu. Dolny Śląsk i województwo lubuskie to od lat białe plamy na mapie chirurgii rekonstrukcyjnej twarzy. Pacjenci, którzy potrzebowali tego typu leczenia, musieli więc szukać pomocy w innych, często bardzo  odległych częściach Polski  – mówi prof. Łukasz Krakowczyk który kieruje zespołem rekonstrukcyjnym w Specjalistycznym Centrum Medycznym Medicus Clinic we Wrocławiu.

Profesor Łukasz Krakowczyk był wielokrotnie nagradzany za szczególne osiągnięcia w medycynie. Uczestniczył m.in. w pierwszym w Polsce przeszczepie twarzy. Zyskał też uznanie za stosowanie nowoczesnych technik chirurgii rekonstrukcyjnej u dzieci po rozległych resekcjach guzów głowy i szyi a w 2015 roku został członkiem prestiżowego Amerykańskiego Towarzystwa Mikrochirurgii i Chirurgii Rekonstrukcyjnej. W skład zespołu lekarskiego wejdą dodatkowo specjaliści chirurgii szczękowo-twarzowej Medicus Clinic - lek.stom. Szymon Przywitowski, dr n. med. Rafał Nowak, dr. n. med. Ewa Zawiślak oraz dr Anna Olejnik – lekarz medycyny i lekarz dentysta.

- Pierwsze zabiegi zaplanowane we Wrocławiu to rekonstrukcje w zakresie kości szczęki u pacjentów po leczeniu z powodu guzów zębopochodnych. Pacjenci, którzy szukają pomocy w tym zakresie, zgłosili się do nas sami. Zwykle kierowaliśmy ich do ośrodka na Śląsku, ale nie zawsze byli tam kwalifikowani do leczenia, bo często zabieg pierwotny był wykonywany w innym ośrodku w sposób nie zawsze dający możliwość przewidywalności późniejszego leczenia rekonstrukcyjnego. W efekcie pacjenci ci po prostu nie mieli gdzie zostać zakwalifikowani do takich zabiegów – mówi członek zespołu rekonstrukcyjnego lek. stom. Szymon Przywitowski.

Na Dolnym Śląsku tego typu zabiegi nie były wykonywane przez wiele lat a pacjenci dotknięci takimi problemami zmuszeni byli poszukiwać pomocy poza Wrocławiem. A problemy są niebagatelne gdyż ubytek częsci twarzy to nie tylko olbrzymi defekt estetyczny ale również zaburzone funkcje żucia, oddychania czy widzenia. Wcześniej zabiegi rekonstrukcyjne odbywały się w szpitalu w Polanicy Zdroju czy nieistniejącym już szpitalu przy ul. Wiśniowej we Wrocławiu.

-  Są na Dolnym Śląsku wykwalifikowane zespoły chirugiczne, wykształcone np. w ośrodku chirurgii plastycznej w Polanicy Zdroju, natomiast oprócz sprawnych rąk, otwartego umysłu i wiedzy na ten temat, potrzebne jest też zaplecze logistyczne a także odpowiedni sprzęt wymagający nakładów finansowych – podkreśla lek. stom. Szymon Przywitowski.

- Dodatkowo, dzięki współpracy z lekarzami z zakresu implatologii i implantoprotetyki pacjenci jednoczasowo będą mogli liczyć nie tylko na rekonstrukcje kości, ale również na funkcjonalną odbudowę zębów po ich utracie w wyniku choroby nowotworowej czy urazu - dodaje dr n. med. Ewa Zawiślak.

Aby umożliwić wykonywanie tego typu zabiegów na Dolnym Śląsku, Specjalistyczne Centrum Medyczne Medicus Clinic zdecydowało się zakupić niezbędny sprzęt i skupić w obrębie swojego ośrodka zespół specjalistów z doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)