komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 14 lipca 2020

Ulryka, Bonawentury

Wrocławianie stworzyli usługę chroniącą prawa autorskie twórców na całym świecie

czwartek, 23.5.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 500
kategorie artykułu:

Odkąd pojawiły się media społecznościowe, tysiące artystów na całym świecie: fotografowie, graficy, muzycy nieustannie zmagają się z problemem ochrony własności intelektualnej swoich dzieł w Internecie. Znane są tysiące przypadków nielegalnego użycia cudzej własności i prowadzonych z tego powodu procesów sądowych. Jest to na tyle istotna kwestia w środowisku twórczym, że wrocławscy startupowcy postanowili przyjrzeć się temu tematowi i zaproponowali innowacyjną usługę ,,I was first”, pozwalającą na skuteczne zabezpieczenie własności intelektualnej.

       Fot. Pixabay

Jak to działa?

I Was First to usługa działająca na infrastrukturze Ethereum, funkcjonującej w oparciu o blockchain. Każdy z plików, umieszczonych przez użytkowników na stronie firmy, jest hashowany (przekształcany na hashtag) na komputerze użytkownika. Dzięki takiemu rozwiązaniu, I Was First nie musi przechowywać plików swoich klientów, a jedynie informacje o nich.

- Jako osoba związana ze środowiskiem naukowym, wielokrotnie słyszałem historię dotyczące licznych nadużyć w temacie własności intelektualnej, zarówno przez studentów, jak i profesorów. Podobnie jest w środowisku artystycznym, zatem to problem również fotografów czy grafików -komentuje Aleksander Mercik (CEOi twórca wrocławskiego startupu).

Każdego roku zarówno w Polsce, jak i na świecie dochodzi do licznych nadużyć, nadinterpretacji, a także przywłaszczeń cudzej twórczości - chcemy temu zapobiegać. ​I Was First to usługa będąca dla użytkownika matematycznym dowodem, który może być istotny w razie ewentualnego procesu sądowego, dotyczącego kradzieży wyżej wspomnianej własności.

Usługa to tylko jedno z działań, jakie chcą podjąć twórcy. ,,Chcemy zapoczątkować dyskusję o ochronie praw autorskich, zarówno w Polsce, jak i na świecie” - komentują twórcy ,,I was first’’. Temat ten powinien być bardziej powszechny i poruszany nie tylko na studiach prawniczych, ale też w przestrzeni publicznej. Twórcy, którzy chcą pochwalić się swoimi pracami w Internecie, powinni czuć się bezpieczni”.

Usługa jest dostępna TUTAJ.

 

Wasze komentarze

sobota, 11.7.2020 14:55
sobota, 4.7.2020 11:00
poniedziałek, 22.6.2020 13:32
niedziela, 21.6.2020 10:15
sobota, 20.6.2020 09:10
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki