Wrocławianie, weźcie Wrocław w swoje ręce!

poniedziałek, 13.6.2016 15:06 976 0

mikroGRANTY ESK 2016 to Program Współorganizacji Projektów, dzięki któremu każdy może zrealizować swój pomysł na działanie kulturalne, społeczne czy edukacyjne w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. W każdym wrocławianinie i wrocławiance drzemią niewykorzystane pokłady kreatywności. Jednak przekucie tego olbrzymiego potencjału obywatelskiego na realne działania wymaga wsparcia w postaci koordynacji działań, pomocy administracji oraz logistycznej, jak również choćby niewielkiego zastrzyku gotówki. Właśnie tym potrzebom wychodzimy naprzeciw.

Zapraszamy mieszkańców do jubileuszowej, dziesiątej edycji mikroGRANTÓW ESK 2016. Nabór w dniach1-15 czerwca będzie ostatnim w tym roku w klasycznej formule. Wnioski można składać wyłącznie przez formularz elektroniczny dostępny TUTAJ. Na sierpień szykujemy dla Was niespodziankę- szczegóły już wkrótce!

Jeśli jeszcze nie dotarła do Was wieść czym są mikroGRANTY ESK 2016, nic straconego. W dniach 4-5 czerwca 2016 r. Zespół Programu w czterech wrocławskich parkach poprowadzi spotkania informacyjne. Znajdziecie nas w Pawilonach Kultury. Poniżej zamieszczamy haromongram spotkań:

// 4 czerwca (sobota):
17:00 Park Zachodni
18:00 Park Południowy

// 5 czerwca (niedziela):
17:00 Park Strachociński
18:00 Polana Karłowicka

Przypominamy, że:
Kwota wsparcia to 5 000 zł
Czas na realizację projektu: do 15 grudnia 2016 r.
Konsultacje indywidualne prowadzimy między 17.00 – 19.00 w dni robocze od 1-15 czerwca w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8c lub mailowo pod adresem: mikroGRANTY[at]wroclaw2016.pl
Wyniki poznacie do 30 czerwca 2016 r.

Od 2014 roku zrealizowaliśmy wspólnie z mieszkańcami już niemal 100 projektów (2014: 12 + 2015: 50 + 2016: już 30). W 2015 roku w projektach uczestniczyło 5176 osób, których realizacje oglądało 25 742 widzów.

Z 30 projektów z 2016 roku w trakcie realizacji jest jeszcze 28, więc trudno podać statystyki, ale już ustanowiliśmy dwa rekordy: w styczniowym naborze zgłoszono aż 198 pomysłów, w głosowaniu internetowym na zwycięski projekt oddano 1871 głosów. Tylko w 2016 roku w głosowaniach internetowych na projekty oddano: 14 936 głosów. Projekty w większości składane są przez osoby fizyczne i grupy nieformalne, w 2016 roku na 328 wniosków, aż 268 złożyły osoby fizyczne i grupy nieformalne. 

Wrocławianie, którzy działają z pomocą Europejskiej Stolicy Kultury:

Zmieniają swoją najbliższą okolicę. Na przykład Radek Michalski i sąsiedzka ekipa tworzą Kino Plenerowe przy ulicy Kruczej; sąsiedzka ekipa z Oporowa pod wodzą Natalii Bańdo działają w Parku Mamuta – wymyślili tam Osiedlowe Laboratorium Przyrody. Marcin Rosiński wraz ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol zrealizowali Zieloną Czytelnię w Parku Tołpy a Dorota Wojtanowicz przy wsparciu Fundacji Opieka i Troska, ratuje pszczoły na Psim Polu.

Podejmują tematy które są dla nich ważne, w których są ekspertami i dzielą się swoją wiedzą. Na przykład Michał –inżynier, na co dzień pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym a we współpracy z ESK 2016 stworzył edukacyjną grę fabularną o wodzie; Zenek Jasyka z grupy nieformalnej Open Mind zorganizował dla dzieci ze świetlic środowiskowych warsztaty edukacyjne o mowie nienawiści "Piękna mowa, piękna przestrzeń".

Pokazują kulturę w niecodziennych odsłonach: Na przykład przy projektach "Wrocław Strona po Stronie” –literatura na spacerze po Wrocławiu, "Zaproś teatr pod swój dach” – spektakl w Twoim domu; "Lalkomat” – teatr formy dla dorosłych / lalki nie tylko dla dzieci; fotografia w służbie lokalnej społeczności – „Trójkąt w kadrze” i „MojeFOTOCZENIE"

Dokumentują Wrocław, przywracają historię. Zaczęło się od "Wrocław, pamiętam że…" i zdjęć Witolda Romera, a teraz powstają "Pamiętnik ulicy Przodowników Pracy”, pod wodzą Gabriela L. Kamińskiego, "Gwiazdozbiór wspomnień" grupy Plotkojady; "Przejście przez piekarnię" Magdaleny Zambrzyckiej, "Wroc&Roll" Michała Stenzela oraz "Szepczący tłum" Pawła Gulcza i "Posłuchaj Wrocławia" Fundacji Kapitan Świtełko.

Kontakt: TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)