Wrocławscy studenci jadą na badania do Europejskiej Agencji Kosmicznej

poniedziałek, 26.8.2019 14:00 1099 0

3 września członkowie zespołu ARES wyruszają do placówki ESA ESTEC pod Amsterdam w celu przeprowadzenia badań w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Grupa tworzona przez dwóch przyszłych lekarzy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – Dawida Przystupskiego i Piotra Wawrykę, absolwentkę genetyki i biologii eksperymentalnej na UWr Agatę Górską oraz studiującego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej Leszka Koguta wygrała międzynarodowy konkurs. Co ciekawe obie  nagrody trafiły do młodych naukowców z Polski. Drugi wygrany zespół to ekipa GDArms z Gdańska.

- Będziemy mieli szansę przebadać funkcjonowanie komórek nowotworowych w warunkach hipergrawitacji. W urządzeniu, które będzie używane w projekcie Large Diameter Centrifuge, można przeprowadzać eksperymenty na próbkach, które zostaną wystawione na działanie grawitacji innej niż ta odczuwana w warunkach ziemskich. Przyspieszenia, które można osiągnąć w LDC, wynoszą od 1 g do 20 g – opowiada koordynujący działania ARES-a Dawid Przystupski. Do Holandii zabierają namnożone oporne ludzkie komórki nowotworowe. Warto dodać, że wcześniej, wykorzystując sprzęt dostępny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, identyczne badania przeprowadzili w warunkach symulowanej mikrograwitacji. Wyniki po raz pierwszy zaprezentują na jesiennej konferencji w Hiszpanii. 

Do czego mogą posłużyć otrzymane wyniki? Będą jednym z elementów badań szeroko rozumianej oporności wielolekowej komórek nowotworowych. To naukowa fascynacja Dawida Przystupskiego. Temu także poświęcone będą badania, który przeprowadzi w ramach Diamentowego Grantu - dofinansowanego z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Bardzo dużo nauczyłem się dzięki projektowi z ESA. Choćby w kwestiach technicznych – mieliśmy okazję pracować nad raportem eksperymentalnym z  projektu. W Polsce takie dokumenty mają zupełnie inną formułę i skupiają się na odmiennych aspektach. Choć do pierwszej wersji raportu dostaliśmy listę konstruktywnych uwag, dla nas najważniejsze jest to, że w ten sposób możemy krytycznie spojrzeć na naszą pracę i dalej rozwijać się wedle zasady „per aspera ad astram” – wspomina Dawid Przystupski.

I dodaje, że niezwykłym doświadczeniem było dla niego i jego kolegów, że konsultantami przy opracowywanym dokumencie byli światowej sławy eksperci w tej dziedzinie. – Do tej pory były to nasze autorytety, ludzie, na których publikacjach się uczyliśmy, a nagle okazało się, że wymieniamy się kontaktami i możemy ich pytać o zdanie w kwestii przygotowywanego eksperymentu i dokumentu. To było niezapomniane przeżycie i mamy nadzieję, że to początek ciekawej współpracy naukowej – mówi Przystupski. Wspomina też sytuację ze styczniowego szkolenia, gdzie miał okazję porozmawiać o badaniach z europejskimi ekspertami. – Gdy podczas rozmowy padło z naszej strony stwierdzenie, że „jesteśmy tylko studentami”, w odpowiedzi usłyszeliśmy, że jesteśmy aż studentami i abyśmy nie bali się sięgać po więcej – podkreśla Dawid Przystupski.

W ESA ESTEC pod Amsterdamem wrocławscy studenci spędzą 2 tygodnie. Dzięki badaniom pod patronatem ESA uzyskają kilkadziesiąt próbek, które następnie zostaną odpowiednio zabezpieczone i przetransportowane do Polski. Tam, pod okiem opiekunów Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, studenci przeprowadzą szczegółową analizę molekularną. W badaniach towarzyszyć im będzie krasnal Ares – pluszowy pomocnik młodych naukowców. Więcej informacji nt. projektu HyperCells i grupy badawczej ARES można śledzić na ich facebook'owym fanpage (https://facebook.com/ARES.HyperCells/). 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)