komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 4 sierpnia 2020

Dominika, Protazego

Wrocławski mistrz akwareli w Dreźnie

środa, 14.6.2017 13:54 , komentarze: 0 , odsłony: 952
kategorie artykułu:

Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie będzie miało w swoich zbiorach obraz Stanisława Przewłockiego. Wrocławski mistrz akwareli podaruje pracę z okazji wystawy „Wrocław-Drezno”, którą artysta zadedykował swojej zmarłej nagle menedżerce. 

Wystawa w Muzeum J.I. Kraszewskiego w Dreźnie to dla każdego artysty duże wyróżnienie. 22 czerwca swoje obraz pokaże tam wrocławski malarz Stanisław Przewłocki. Niemieccy widzowie zobaczą 30 prac. Będą to akwarele i oleje. Jeden z obrazów artysta podaruje drezdeńskiemu muzeum i znajdzie się on na wystawie stałej. 

– Wystawę dedykuję zmarłej w maju Janinie Wójcik, która od lat była moją serdeczną przyjaciółką i menedżerką. Była szalenie życzliwą, empatyczną i elegancką kobietą. Przez lata organizowała aukcje na rzecz potrzebujących dzieci. Wystawa w Dreźnie to moje podziękowanie dla niej – mówi Stanisław Przewłocki, malarz.

Tematem prac, które Stanisław Przewłocki pokaże w stolicy Saksonii będzie Wrocław (oba miasta wiąże umowa partnerska). Na wystawie w Muzeum Kraszewskiego będzie można zobaczyć także prace związane z Dreznem, których autorem jest niemiecki malarz Dyrck Bondzin. Organizatorzy nazwali ekspozycję „Wrocław-Drezno”.

– Łączy nas historia. Ja byłem wygnany z kresów. Wiem, że Dyrck Bondzin po drugiej wojnie światowej musiał wyjechać z zachodnich terenów Polski. Mamy więc wspólne doświadczenia i łączy nas tęsknota za krajem dzieciństwa – zaznacza Stanisław Przewłocki.

Stanisław Przewłocki mistrz akwareli

Stanisław Przewłocki, który ma swoją pracownię na Maślicach we Wrocławiu, określany jest jako mistrz akwareli, ale lubi także olej i akryl. Uwielbia pejzaże. Słynne są jego „super” miniatury. Kilkumilimetrowe obrazy, mniejsze od pocztowego znaczka, wykonane z zegarmistrzowską precyzją. Najmniejszą pracę namalował na ziarnku morskiego piasku, które w najszerszym miejscu miało 0,7 milimetra. Kolekcjoner z Berlina ofiarował mu za niego... nowiutkiego volkswagena. Malarz ma na koncie wystawy w USA, Australii, Japonii, Francji, we Włoszech i w Niemczech. Jego prace kupowane są na renomowanych aukcjach na całym świecie. Mają je w swoich kolekcjach m.in. Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, były prezydent Francji Jacques Chirac i były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder.

Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie

W Dreźnie w 2016 r., podczas V Polsko-Niemieckich Dni Kultury, prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, jako pierwszy Polak został laureatem nagrody Presseclub Dresden. Jej równowartość – 10 tys. euro, prezydent Wrocławia przekazał na rzecz Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie. 

źródło: wroclaw.pl

 

Wasze komentarze

niedziela, 2.8.2020 14:15
piątek, 31.7.2020 10:29
piątek, 17.7.2020 09:38
wtorek, 14.7.2020 13:49
wtorek, 14.7.2020 11:57
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele