Wrocławski policjant otzymał odznakę im. A. Struja

czwartek, 22.7.2021 11:00 242 0

Sierżant Cezary Gładych z Komisariatu Policji w Długołęce, podczas wczorajszej uroczystości w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, otrzymał odznakę im. Andrzeja Struja. Mogą ją otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. I tak też było w przypadku sierżanta Gładycha, który przed kilkoma miesiącami uratował jednego z mieszkańców naszego miasta.

Bardzo Wam dziękuję za to, co robicie. Dbacie o honor służby, honor funkcjonariusza powiedział minister Mariusz Kamiński do policjantów, którzy odebrali wczoraj odznaki im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia zostały przyznane 40 funkcjonariuszom z całego kraju. W uroczystości w MSWiA wzięli także udział wiceministrowie: Maciej Wąsik, Błażej Poboży, Bartosz Grodecki oraz gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.

Wśród odznaczonych funkcjonariuszy był również mundurowy z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Sierżant Cezary Gładych, który na co dzień służy Komisariacie Policji w Długołęce, został wyróżniony za działania podjęte w lutym bieżącego roku. Wówczas interweniował wobec mężczyzny, którzy przy Mostach Pomorskich wpadł do gęstego i zimnego błota, z którego nie mógł się wydostać. Choć sytuacja pozornie wydawała się błaha, to gdyby nie pomoc ze strony sierżanta Gładycha, mieszkaniec Wrocławia mógł paść ofiarą hipotermii. Dzięki działaniom funkcjonariuszy z komendy miejskiej poszkodowanemu nic poważnego się nie stało.

Podczas uroczystości ze słowami podziękowania dla funkcjonariuszy zwrócił się również gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji: Czytając opisy zdarzeń, które były Waszym udziałem i spowodowały, że jesteście na tej sali, po raz kolejny uzmysłowiłem sobie, że trzeba mieć w sobie ogromne poczucie odpowiedzialności i troski o drugiego człowieka, żeby w ogóle założyć policyjny mundur. I dodał: Jako szef polskiej Policji nisko się Wam kłaniam, jest to ogromny zaszczyt stać na czele formacji, w której służą ludzie tacy jak Wy.

Odznaka im. podkomisarza Andrzeja Struja została wręczona po raz pierwszy w historii polskiej Policji. Mogą ją otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Odznaka jest nadawana na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

Andrzej Struj zginął od ciosów nożem po tym, jak 10 lutego 2010 r. - podczas urlopu - interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

sierżant sztabowy Krzysztof Marcjan

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

źródło: MSWiA, wroclaw.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)