Wrocławski Program Antysmogowy

czwartek, 19.10.2017 16:30 1144 0

Miejski program dopłat do wymiany pieców KAWKA+, do 20 proc. zniżki dla mieszkańców, którzy zdecydują się podłączyć swoje mieszkania do sieci ciepłowniczej, coraz większe tempo wymiany pieców (nawet do 4 tys. rocznie)  i z każdym rokiem coraz większy budżet na likwidacje palenisk (łącznie ok. 300 mln zł w latach 2018-2028) – to główne założenia Wrocławskiego Programu Antysmogowego, który przedstawił na dzisiejszej (19.10) konferencji prasowej Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. 

- W przeciągu 10 lat umożliwimy mieszkańcom wymianę niemal 100 proc. pieców węglowych, którymi dziś opalają swoje mieszkania. We Wrocławiu liczba dni z przekroczonymi normami sukcesywnie spada. Jeszcze 10 lat temu było to prawie 100 dni, dziś takich dni mamy ok. 50. Zakładając kolejne działania antysmogowe  norm nie będziemy przekraczać w roku 2022/2023.  Naszym celem jest jednak całkowite wyeliminowanie takich dni w ciągu roku  zapowiedział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia podczas konferencji prasowej.

Tylko w 2016 roku we Wrocławiu zlikwidowanych zostało 1750 pieców (miejski plan zakładał likwidacje 1000 palenisk). – Będziemy realizować każdy wniosek o wymianę pieca jaki dostaniemy – zapowiedział Dutkiewicz dodając, że we Wrocławiu przeprowadzona zostanie inwentaryzacja pieców. – Rozpoczniemy od Przedmieścia Oławskiego, które aktualnie rewitalizujemy, a następnie skupiać będziemy się na kolejnych obszarach Wrocławia.

W ramach Wrocławskiego Programu Antysmogowego przewidziano szereg działań obejmujących szeroko pojmowany transport np. zakup w najbliższych latach nowoczesnego taboru (56 tramwajów i 110 autobusów z nowoczesnymi silnikami EURO 6). Do tego przygotowany zostanie program na zakup 80-ciu w 100 proc. niskopodłogowych tramwajów. Podczas konferencji zaprezentowano także plany na budowę w przyszłości nowej zajezdni tramwajowej, która zostanie zlokalizowana przy ul. Szczecińskiej (nieopodal przecięcia torów kolejowych z AOW). Ponadto, w ramach inwestycji w linie tramwajowe, do roku 2022 pojawi się ponad 14 km nowych tras.

W ramach lekcji wychowawczych wrocławscy uczniowie zapoznają się z tematyką smogu, a Straż Miejska będzie informowała o obszarach miasta, w których przeprowadzane będą kontrole palenisk – opowiadała podczas konferencji Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Analizując potrzeby komunikacyjne zgłaszane przez radnych osiedlowych podczas spotkań z prezydentem w najbliższych planach uwzględniono dodatkowe kursy, bądź przedłużenia kursów wrocławskich autobusów. I tak, już w 2019 roku zmiany szykują się dla podróżnych m.in. na Zakrzowie, Muchaborze Małym, Muchoborze Wielkim, Polanowicach czy Klecinie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)