komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 8 lipca 2020

Edgara, Elzbiety

Wrocławski ZUS dla niepełnosprawnych, czyli „Żyj aktywnie"

poniedziałek, 13.5.2019 15:00 , komentarze: 0 , odsłony: 427
kategorie artykułu:

Po raz kolejny ZUS organizuje specjalny dzień dla osób niepełnosprawnych. Ponieważ w całym kraju żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych a tylko 30 proc. z nich jest aktywnych zawodowo - dlatego w tym roku Dzień Osób z Niepełnosprawnością odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie!”. 17 maja osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji.

W tym roku wrocławski ZUS jest współorganizatorem Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. 17 maja br. (piątek) na parkingu obok Opery Wrocławskiej na stoisku informacyjnym ZUS dyżurować będą konsultanci, których można będzie zapytać m.in. o to jak skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej oraz przy ich pomocy założyć i aktywować elektroniczne konto w ZUS.

- W tym dniu jesteśmy nie tylko we Wrocławiu, ale także w naszych placówkach terenowych. Chcemy być blisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, dlatego nasi eksperci będą dyżurowali w GOPS w Środzie Śląskiej, w Centrum Wolontariatu Zielony Parasol w Jelczu Laskowicach oraz inspektoracie ZUS w Trzebnicy – mówi Joanna Małolepszy koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji ZUS we Wrocławiu. – Wszystkie porady są bezpłatne a nasi eksperci czekają od godziny 10.00 - dodaje.

 - „Żyj aktywnie!” to hasło, dzięki któremu, chcemy zaprosić osoby z niepełnosprawnościami nie tylko do rozwijania swoich talentów i poszukiwania możliwości rozwoju, ale chcemy także przypomnieć im zasadach zdrowego stylu życia i zmotywować do aktywności zawodowej – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

W tym dniu w wielu placówkach ZUS eksperci z różnych instytucji, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć oraz czy jakie inne świadczenia danej osobie przysługują.

– Przy okazji wizyty u nas warto poprosić naszego konsultanta o założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych, co znacznie ułatwi kontakt z ZUS – dodaje Kowalska-Matis.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ZUS organizuje wspólnie z partnerami: Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowym Funduszem Zdrowia, Biurem Rzecznika Praw Pacjenta, Instytutem Transportu Samochodowego oraz lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzień Osób z Niepełnosprawnością ma zasięg ogólnopolski. Z wiedzy i porad specjalistów będzie można skorzystać w całej Polsce.

W ocenie specjalistów osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. 

W Polsce, według różnych szacunków, jest 5 -7 mln osób niepełnosprawnych, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo – przy średniej unijnej na poziomie 40 proc. 

 

Wasze komentarze

wtorek, 7.7.2020 14:14
poniedziałek, 6.7.2020 12:32
sobota, 4.7.2020 11:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki