Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat faktoringu

poniedziałek, 4.9.2023 14:05 222

Faktoring to proces finansowy, będący odpowiedzą na zatory płatnicze. Przedsiębiorstwo korzystające z faktoringu jawnego wykonuje cesję wierzytelności i przekazuje swoje faktury do opłacenia firmie faktoringowej. Firma ta płaci przedsiębiorcy pewną część wartości faktury od razu, zazwyczaj w formie zaliczki, a następnie zajmuje się procesem odzyskiwania pełnej sumy od dłużnika. Faktoring może przybrać wiele postaci. Możemy wybrać faktoring pełny lub bez regresu. Dodatkowo warto wiedzieć, że można zdecydować się na faktoring cichy, bądź faktoring jawny. Analizując tę tematykę warto również zwrócić uwagę na aspekt cesji wierzytelności, która może być blokadą dla faktoringu cichego i jawnego.

Jak utrzymać płynność finansową, czyli kiedy skorzystać z usług firmy faktoringowej?

Sporo przedsiębiorców chcących zachować płynność finansową zatrudnia firmę faktoringową i podpisuje cesję wierzytelności. Na rynku istnieje wiele różnych form takiej działalności. Najczęściej mamy do czynienia z pełnym faktoringiem, kiedy firma faktoringowa bierze na siebie pełną odpowiedzialność za odzyskanie pieniędzy od dłużnika. Firma faktoringowa zarządza procesem windykacji i jest odpowiedzialna za wszelkie ryzyko związanego z nieterminową płatnością lub niewypłacalnością dłużnika. Czasem przedsiębiorcy decydują się również na faktoring bez regresu, czyli taką odmianę faktoringu, w której firma faktoringowa nie ma prawa żądać zwrotu pieniędzy od przedsiębiorcy nawet wtedy, kiedy dłużnik ostatecznie nie uiści płatności. W przypadku braku spłaty przez dłużnika, ryzyko finansowe ponosi firma faktoringowa. Faktoring można podzielić również ze względu na kwestię, czy dłużnicy są informowani o podjętej współpracy między firmą faktoringową a klientem. Możemy wtedy rozróżnić faktoring cichy i faktoring jawny.

Zalety faktoringu jawnego i cichego

Faktoring cichy i faktoring jawny to dwa główne rodzaje faktoringu. W faktoringu jawnym wszystkie strony zaangażowane w transakcję są świadome, że występuje współpraca z firmą faktoringową. To oznacza, że klienci dłużnika zostają poinformowani o tym, że należności dłużnika zostały przekazane do spłaty firmie faktoringowej. W takim przypadku firma faktoringowa aktywnie współdziała z dłużnikiem, zbierając płatności od nich. Jeśli dłużnik nie ureguluje płatności w terminie, firma faktoringowa może podejść do windykacji lub podjąć inne kroki w celu odzyskania środków. To zdecydowana zaleta faktoringu widoczna w przypadku faktoringu jawnego. Faktoring cichy, czyli inaczej ukryty, to zupełne przeciwieństwo faktoringu jawnego. W faktoringu cichym, dłużnik nie jest informowany o współpracy między firmą faktoringową a firmą fakturującą. Dłużnik płaci firmie fakturującej jak zawsze, a następnie firma faktoringowa jest odpowiedzialna za odzyskanie płatności od dłużnika. Dłużnik w tym przypadku nie zdaje sobie tak naprawdę sprawy, że istnieje trzecia strona biorąca udział w procesie płatności. Faktoring cichy ma wiele zalet. Pozwala na zachowanie pozytywnych relacji z klientem, zapewnia dyskrecję oraz nie prowadzi do różnego rodzaju zakłóceń w relacjach. W faktoringu cichym dłużnik nie jest informowany o udziale firmy faktoringowej. To pomaga unikać potencjalnych konfliktów lub obaw dłużnika związanych z zewnętrznym podmiotem zaangażowanym w płatności. Cichy faktoring to również zapewnienie dyskrecji. Sprawdza się w szczególności w branżach, gdzie zachowanie poufności w sprawach finansowych jest ważne. Brak zakłóceń w relacjach z klientami jest ważne, jeśli przedsiębiorstwo chce utrzymać stabilność i nie chce spotkać się z pogorszeniem relacji biznesowych. Faktoring jawny również ma wiele zalet. W faktoringu jawnym firma faktoringowa może skutecznie pracować w partnerstwie z dłużnikiem, aby zagwarantować płatności w terminie. Dłużnik ma świadomość, że zobowiązania są monitorowane przez firmę faktoringową, co może sprawiać, że dokonuje płatności terminowej na konto firmy faktoringowej. 

Jakie korzyści może przynieść podpisanie umowy faktoringu?

Bez względu na to, czy decydujemy się na faktoring cichy, czy też jawny, to z podjętej decyzji dotyczącej cesji wierzytelności, płynąć będzie wiele pozytywnych konsekwencji. Po zawarciu umowy faktoringu nastąpi poprawa płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Podpisanie takiej umowy pozwala firmom uzyskać dostęp do środków pieniężnych natychmiast, zamiast czekać na zapłatę od dłużników, co może być szczególnie przydatne w przypadku konieczności pokrycia bieżących wydatków. Zarówno faktoring tajny, jak i w sytuacji faktoringu jawnego, następuje redukcja ryzyka. W przypadku faktoringu pełnego, firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko niewypłacalności dłużników. To z kolei może zminimalizować straty w przypadku opóźnień lub braku płatności. Warto pamiętać, że firma faktoringowa zajmuje się procesem windykacji, a to pozwala przedsiębiorstwu skoncentrować się na swojej głównej działalności. Mamy do czynienia więc z outsourcingiem windykacji. Właśnie dlatego zarówno faktoring cichy, jak i jawny, to dobre i sprawdzone rozwiązania.

Co trzeba wiedzieć na temat zakazu cesji wierzytelności? 

Zanim zdecydujemy się na faktoring cichy bądź jawny, to musimy sprawdzić, czy przypadkiem w umowie z kontrahentem nie widnieje zakaz cesji wierzytelności. Na czym on polega? Zakaz cesji wierzytelności to zapis w umowie lub kontrakcie, który ogranicza lub całkowicie zabrania jednej ze stron przekazania swoich wierzytelności firmie faktoringowej. Innymi słowy, zakaz cesji uniemożliwia przeniesienie praw do otrzymania płatności z tytułu wierzytelności na rzecz trzeciej strony.