Wybieramy oczyszczacz powietrza do pokoju nastolatka

czwartek, 27.8.2020 13:40 549

O ile pokój małego dziecka rodzice mogą urządzić według własnych preferencji, to w przypadku nastolatka pod uwagę trzeba wziąć opinie samego właściciela. Warto jednak, aby w takim pomieszczeniu nie zabrakło dobrego oczyszczacza powietrza. Podpowiadamy, jak wybrać urządzenie skuteczne, które zostanie zaakceptowane przez nastoletniego potomka.

Trzy najważniejsze cechy dobrego oczyszczacza

Oczyszczacze powietrza różnią się między sobą pod wieloma względami, jednak jeśli chodzi o skuteczność, to trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy sprawy.

Najskuteczniejsze filtry

Pierwsza z nich to rodzaj filtrów obecnych w urządzeniu, gdyż to właśnie one decydują o tym, jakie zanieczyszczenia będzie w stanie usuwać oczyszczacz. Idealnym rozwiązaniem będzie sprzęt wyposażony w:

  • filtr HEPA – zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, pleśnie, alergeny roślin, zwierząt, roztoczy oraz wiele bakterii i wirusów,
  • filtr węglowy – pochłania LZO i inne zanieczyszczenia gazowe oraz neutralizuje brzydkie zapachy.

W wielu urządzeniach obecny jest dodatkowo filtr wstępny, który wychwytuje większe zanieczyszczenia. Ciekawy dodatek stanowi też jonizacja, która ułatwia usuwanie wirusów, bakterii i alergenów oraz przywraca równowagę między jonami dodatnimi a ujemnymi. Wszystkie te elementy znajdują się w oczyszczaczach dostępnych na https://klarta.pl/oczyszczacze-powietrza/.

Optymalna wydajność

Druga sprawa to wydajność oczyszczania, która musi być dostosowana do wymiarów pomieszczenia. Dla ułatwienia producenci często podają maksymalną powierzchnię pracy swoich urządzeń. Nie należy kupować modeli dedykowanych do mniejszych pokojów, gdyż utrzymanie dobrej jakości powietrza będzie wówczas trudne. 

Nie ma natomiast przeciwwskazań do zakupu oczyszczacza przeznaczonego do większego pomieszczenia. Dla przykładu, jeśli powierzchnia pracy wynosi 30 m², to oczyszczacz sprawdzi się przy 20 m², natomiast w pokoju o wielkości 35 m² prawdopodobnie będzie pracować mało efektywnie. 

Dobry tryb automatyczny

Oczyszczacze powietrza zazwyczaj pracują w kilku prędkościach. Znaczna część urządzeń potrafi samodzielnie sterować tempem filtracji, dostosowując je do aktualnego stanu powietrza. Tryb automatyczny to bardzo ważna funkcja, ponieważ szybka reakcja na napływ zanieczyszczeń oznacza krótszy czas kontaktu z nimi. Najlepszym wyborem będzie oczyszczacz powietrza wyposażony w czujnik pyłu zawieszonego PM2,5. Takie urządzenie dostosowuje bowiem tempo obrotów wentylatora do stężenia głównego składnika smogu. 

Poza rodzajem sensora warto wziąć pod uwagę algorytm trybu automatycznego, a więc sprawdzić, jak wygląda zależność między poziomem zanieczyszczeń a prędkością oczyszczania. Według unijnych norm średniodobowe stężenie pyłu PM2,5 ma nie przekraczać 25 µg/m³. Kiedy jakość powietrza jest gorsza, oczyszczacz powinien pracować na najwyższych obrotach, aby szybko wyeliminować zagrożenie.

Połączenie skuteczności i estetyki

Wielu nastolatków zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu zanieczyszczonego powietrza na swoje zdrowie. Inni natomiast nie przejmują się smogiem. Jednak zarówno jedni, jak i drudzy, z pewnością chcieliby mieć ładnie urządzony pokój. Z tego powodu oczyszczacz do pokoju nastolatka powinien dobrze wyglądać i pasować do aranżacji pomieszczenia. Idealnie pod tym względem wypada Klarta Forste 3 z https://klarta.pl/, która dostępna jest aż w pięciu wersjach kolorystycznych: białej, czarnej, złotej, srebrnej i różowej.

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 w 5 kolorach, Źródło: Klarta.pl 

Czy oczyszczacz powietrza musi być drogi?

Niektóre oczyszczacze powietrza kosztują ponad 2000 złotych, ale nie oznacza to, że tańsze urządzenia są nieskuteczne. Sprzęt wyposażony w sprawdzone technologie, wyróżniający się wysoką wydajnością i rewelacyjnym trybem automatycznym można kupić za mniej niż 800 złotych. 

Koszty eksploatacji

Oczywiście, ważna jest nie tylko cena, ale i koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza. Są one uzależnione od ceny i żywotności filtrów wymiennych oraz od zużycia prądu. Na szczęście na rynku nie brakuje urządzeń energooszczędnych wyposażonych w filtry wystarczające na rok, które kosztują mniej niż 150 złotych.