Wybieramy styropian do ocieplenia budynku

poniedziałek, 28.8.2023 17:27 180

Jakość i rodzaj materiałów termoizolacyjnych mają bezpośrednie przełożenie na efekt prac ociepleniowych i przyszłą energochłonność ocieplanego budynku. Mimo łatwego dostępu do wiedzy specjalistycznej, różnorodność oferty producentów styropianu może utrudniać zadanie, tym bardziej że niektóre produkty różnią się między sobą nieznacznie, a jednak mogą mieć nieco inne przeznaczenie. Właściwości termoizolacyjne i akustyczne to podstawowe wyznaczniki jakości styropianu, ale nie jedyne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwego produktu i jak rozpoznać ten o najwyższej jakości?

Najważniejsze zalety styropianu

Właściwości styropianu i jego główne parametry odpowiadają za ogromną popularność tego materiału, czyniąc go - obok wełny mineralnej - jednym z najczęściej wybieranym materiałem termoizolacyjnym. Płyty styropianowe faktycznie charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi, sporą gęstością, znakomitą elastycznością i bardzo dobrą wytrzymałością. Ocieplając budynek styropianem grafitowym lub białym mamy pewność, że jego mury będą zatrzymywać nagromadzone wewnątrz ciepło, blokując jego drogę ucieczki na zewnątrz przez podłogę, ściany czy dach. Optymalne temperatury w budynku zaś oznaczają korzystny mikroklimat w jego pomieszczeniach i komfort przebywania w nich. Płyty styropianowe to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, świetnie sprawdzające się w budynkach stawianych w różnych technologiach, niezależnie od ich bryły i powierzchni.

Na co uważać przy zakupie styropianu?

Wydawać by się mogło, że wymiary płyt styropianowych są podstawowym wyznacznikiem wyboru najodpowiedniejszego materiału do ocieplenia budynku. W rzeczywistości nie jest to z pewnością jedyny parametr, na który należy zwracać uwagę. Cały opis produktu wraz z parametrami jest umieszczony na etykiecie dołączonej do opakowania. Najlepiej, jeśli znajduje się tam również oznakowanie produktu wraz z wyszczególnionymi certyfikatami potwierdzającymi właściwości materiału i gwarantującymi bezpieczeństwo jego użytkowania. Przy wyborze styropianu należy koniecznie zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda, którego wysokość przekłada się na izolacyjność warstwy ocieplenia. Warto wiedzieć, że im niższa wartość lambda, tym więcej ciepła wewnątrz budynku zatrzymują ocieplone mury. Kolejny istotny wskaźnik to waga styropianu, która jest bezpośrednio związana z jego gęstością i gramaturą - odpowiednio wysoki wskaźnik zapewnia większą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia warstwy ocieplenia.

Co znaczy, że styropian jest jakościowy?

Bardzo dobra jakość styropianu świadczy o tym, że jest wykonany z najlepszych dostępnych na rynku surowców w skomplikowanym technologicznie procesie. Często w ramach oszczędności klienci wybierają tańszy produkt, a co za tym idzie - gorszy jakościowo. Gorsze parametry i niższa izolacyjność cieplna w sposób naturalny przekładają się na efektywność termoizolacji. Dobry jakościowo styropian poznamy przede wszystkim po tym, że się nie kruszy i nie pęka podczas montażu. Warto również zwrócić uwagę na ciągłość jego struktury - nie powinno być żadnych wybrzuszeń czy załamań, które świadczą o niewłaściwie przeprowadzonym procesie produkcji danego styropianu przez niezachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych składników czy użyciu do spieniania gorszej jakości polistyrenu.