Wyjazdy na ferie - kontrole autokarów, winiety, bezpieczeństwo

poniedziałek, 13.2.2017 11:00 575 0

Chcesz być pewny, że dziecko bezpiecznie będzie podróżować podczas ferii – skorzystaj z bezpłatnej kontroli autokarów. Można też sprawdzić pojazd samemu, korzystając z e-usługi „Bezpieczny Autobus”. Wyjeżdżając za granicę warto pamiętać o obowiązujących tam przepisach dotyczących m.in. bezpieczeństwa na stokach.

Od 10 lutego stan techniczny autobusów przewożących dzieci na ferie można bezpłatnie sprawdzić w specjalnym punkcie, zorganizowany przez policję przy Wzgórzu Andersa (wjazd na parking od ul. Ślężnej). Kontrole wykonywane są od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00 do 9.00.

Kontrole przy Wzgórzu Andersa
Sprawdzamy stan techniczny autokarów, jego wyposażenie, a także trzeźwość kierowcy i dokumenty – wymienienia asp. szt. Paweł Petrykowski, biuro prasowe KWP we Wrocławiu.

Z doświadczeń poprzednich lat wynika, że warto sprawdzić autokar przewożący dzieci na ferie. Policjanci mówią, że zdarzają się usterki oświetlenia czy poważniejsze – wycieki płynów eksploatacyjnych oraz niesprawne hamulce. Niektórzy zapominają o napompowaniu zapasowego koła.

Funkcjonariusze dojadą na kontrolę
Na kontrolę autokaru we Wrocławiu można umówić się w konkretnym miejscu. Należy to wcześniej zgłaszać do oficera dyżurnego wrocławskiej drogówki pod nr. tel. 71 340 36 20. W ten sposób można się także umówić z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Informację o planowanym odjeździe można zgłosić na trzy dni przed wyjazdem pod nr. tel. 71 326 51 60, fax 71 326 51 61 lub e-mailem na adres: sekretariat@dolnyslask.witd.gov.pl.

Zachęcamy wszystkich rodziców i organizatorów wypoczynku, którzy mają wątpliwości co do przewoźnika, by zgłaszali pojazdy do kontroli – mówi Mariusz Kaczmarz z Wojewódzkiego Inspektoratu Drogowego we Wrocławiu, i dodaje, że jeżeli inspektorzy wykryją nieprawidłowości, a pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu, to przewoźnik musi zapewnić inny bezpieczny transport.

Sam sprawdź autokar
Autobus można sprawdzić samemu na internetowych stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poprzez e-usługę „Bezpieczny Autobus”.

Na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów dowiemy się np., czy autokar, który wiezie nasze dzieci, jest sprawny, ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC i jest dopuszczony do ruchu.

Aby uzyskać dostęp do informacji o autokarze na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, należy podać jego numer rejestracyjny.

Ferie zimowe za granicą? O tym warto pamiętać.
Szacuje się, że ponad 80 proc. narciarzy i snowboardzistów dociera do kurortów własnym samochodem. Warto przyjrzeć się przepisom ruchu drogowego obowiązującym w europejskich krajach. Szczególnie tym o dopuszczalnej dawce alkoholu we krwi - kary za jazdę na "podwójnym gazie" mogą być bardzo dotkliwe…

Najczęściej wybieranym kierunkiem naszych zimowych podróży są: Austria, północne Włochy, Francja, Czechy i Słowacja. W każdym z tych krajów jazda pod wpływem alkoholu jest surowo karana. Konsekwencje uzależnione są od stopnia przekroczenia dopuszczalnego limitu. I tak na przykład: we Francji w wypadku, gdy ilość alkoholu przekroczy próg 0,8 prom., następuje natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy, następnie orzeczenie o jego zatrzymaniu na okres od 3 do 5 lat oraz grzywny sięgające nawet 4500 euro, ale możliwa jest też kara więzienia do 2 lat i konfiskata pojazdu. I choć już w żadnym europejskim kraju alkomat nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, to we Francji jego posiadanie jest rekomendowane.

źródło: spyshop.pl

- Sprawdzenie trzeźwości w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swojego stanu umożliwiają alkomaty. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, w przedziale cenowym od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Różnią się dokładnością wskazań, zakresem pomiarowym i jakością wykonania oraz dodatkowymi funkcjami. Jeśli od wskazanego wyniku uzależnimy swoją decyzję o prowadzeniu pojazdu, przyda nam się alkomat z czujnikiem elektrochemicznym – wyjaśnia Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów Spy Shop i dodaje, że pomocnym narzędziem może być również wirtualny alkomat, który pozwala oszacować przybliżoną zawartość alkoholu we krwi na podstawie matematycznego algorytmu. Wystarczy podać wszystkie wymagane dane i wyliczone zostanie szacunkowe stężenie alkoholu. Należy jednak pamiętać, że podana na takiej stronie wartość jest jedynie orientacyjna.

Kierowcy, którzy wybierają się na Słowację powinni też pamiętać, że montowanie na przedniej szybie GPS i innych urządzeń jest tam niedozwolone i grozi mandatem. Natomiast na terenie Austrii i Szwajcarii korzystanie z wideorejestratora może zakończyć się drakońską karą - do kilkunastu tysięcy złotych.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)