Wylewka anhydrytowa pod ogrzewanie podłogowe

czwartek, 28.3.2024 10:01 146

Szukasz nowoczesnej alternatywy dla tradycyjnej wylewki cementowej? Zdecydowanie powinieneś sprawdzić, czym jest wylewka anhydrytowa. Cieszy się stosunkowo sporą popularnością, głównie ze względu na właściwości samopoziomujące. Jakie są inne zalety wylewki anhydrytowej? Gdzie można ją stosować i kiedy warto rozważyć w szczególności?

Czym jest wylewka anhydrytowa?

Jakie właściwości ma wylewka anhydrytowa?

Gdzie sprawdzi się posadzka anhydrytowa?

Niektórzy zastanawiają się, czy lepsza będzie wylewka anhydrytowa, czy tradycyjna wylewka cementowa. Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy z typów ma swoje atuty, ale i mankamenty. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat wylewki anhydrytowej - więcej informacji znajdziesz na: wylewka anhydrytowa.

Czym jest wylewka anhydrytowa?

Wylewka anhydrytowa powstaje na bazie bezwonnego siarczanu wapnia połączonego z wypełniaczami i środkami nadającymi substancji właściwą konsystencję. Efektem takiego miksu jest sucha wylewka wymagająca zmieszania z wodą. W tej postaci można rozprowadzić ją na powierzchni, by uzyskać gładką i równą powierzchnię o właściwościach samopoziomujących.

Jakie właściwości ma wylewka anhydrytowa?

Posadzki anhydrytowe określa się mianem rozwiązań nowej generacji. To przede wszystkim zasługa niskiej porowatości i homogeniczności, dzięki której wylewka znakomicie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Płynna konsystencja gwarantuje samopoziomowanie, co sprawia, że technologia jest łatwa w zastosowaniu i bardzo uniwersalna.

Ułożenie wylewki anhydrytowej przebiega bardzo sprawnie. Szacuje się, że w ciągu godziny zaprawą można pokryć nawet 100 m² podłogi. Anhydryt nie wymaga szlifowania czy uzbrojenia, co dodatkowo skraca cały proces.

Ponieważ wylewki zlokalizowane bezpośrednio pod posadzką muszą być idealnie równe, opcja anhydrytowa sprawdza się tu idealnie. Dodatkową korzyścią jest duża wytrzymałość, mimo stosunkowo cienkiej warstwy. Na takiej podstawie można układać różne materiały wykończeniowe: zarówno gres i płytki, jak również panele podłogowe czy parkiet.

Gdzie sprawdzi się posadzka anhydrytowa?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, posadzki anhydrytowe są bardzo uniwersalne. Sprawdzają się zarówno na dużych powierzchniach – czy to w budynkach jednorodzinnych czy w obiektach użyteczności publicznej –  ale także w mniejszych biurach i mieszkaniach. Można wykorzystywać je także na poddaszach.

Jak wspomnieliśmy, wylewki anhydrytowe sprawdzają się na podkładach podłogowych każdego typu, w różnym budownictwie i z rozmaitymi materiałami wykończeniowymi. To jednak opcja wyłącznie do wykańczania wnętrz. Duża wrażliwość na wilgoć sprawia, że anhydryt nie będzie odpowiedni na zewnątrz, na przykład przy tarasach czy balkonach.