Wynajem magazynu? To nie musi być skomplikowane!

poniedziałek, 6.2.2023 14:11 121

Przedsiębiorcy zwykle chętniej wybierają wynajem istniejących magazynów, niż ich budowę we własnym zakresie. Zwłaszcza, jeśli na zorganizowanie powierzchni o odpowiednich parametrach mają niewiele czasu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób szybko i łatwo wynająć magazyn, przeczytaj poniższy tekst.

Kiedy najem zamiast budowy?

Wybudowanie pomieszczeń magazynowych, nawet za pośrednictwem profesjonalnej firmy wykonawczej, jest przedsięwzięciem czasochłonnym i długotrwałym. Wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń, przeprowadzenia prac projektowych, a także wykonawczych.

Realizacja umów biznesowych związanych z dostępnością powierzchni magazynowych w ciągu miesiąca czy kilku tygodni automatycznie uniemożliwia wybór budowy jako opcji pozyskania magazynów. Dlatego w przypadku presji czasu, najem pomieszczeń magazynowych jest z pewnością rozwiązaniem najbardziej korzystnym.

Czym kierować się poszukując powierzchni do wynajęcia?

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku najmu jest cena powierzchni magazynowej. Koszt powinien być optymalny i gwarantować przedsiębiorcy maksymalny zysk. Do priorytetów należy także odpowiednia lokalizacja magazynu. Jeśli działalność biznesowa przewidywana jest na przykład w Szczecinie, należy zapoznać się z ofertami dostępnymi w tym regionie. Warto przy tym zadać sobie pytanie o to, jaki rodzaj transportu produktów magazynowych będzie wykorzystywany. W przypadku ciągników siodłowych ważne jest, żeby magazyn znajdował się w pobliżu tras szybkiego ruchu i autostrad. Inne założenia należy przyjąć, chcąc wykorzystać transport kolejowy, lotniczy czy morski. 

Przy wyborze lokalizacji magazynów istotny jest także kierunek transportu magazynowanych produktów. Decydując się na przykład na magazyn w Szczecinie, najlepiej wybrać pomieszczenia magazynowe w lokalizacji, która pozwoli kierowcy ominąć centrum miasta. Transportując towar w godzinach szczytu uniknie w ten sposób ulicznych korków, przyspieszając realizację dostawy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wynajmując magazyn?

Poza lokalizacją, przy wyborze powierzchni magazynowych istotne są także inne cechy oferty najmu. Będą to m.in.:

  • bezpieczeństwo przechowywanych towarów,
  • odpowiednie udogodnienia w strefie załadunku,
  • wysokość powierzchni magazynowych,
  • rodzaj konstrukcji budynku,
  • rozstaw słupów konstrukcyjnych (odległości między słupami wsporczymi muszą zapewnić transportowanie towarów wewnątrz magazynu),
  • nośność posadzek,
  • rodzaj oświetlenia,
  • możliwość wykorzystania energii pochodzącej z OZE (możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych lub kolektorów solarnych na dachu lub gruncie na terenie magazynów),
  • możliwość najmu powierzchni biurowych (jeśli są potrzebne),
  • części wspólne do dyspozycji wszystkich najemców w obiekcie (GLA).

Nie są to oczywiście wszystkie możliwe kryteria niezbędne do rozpatrzenia. Poza wymienionymi kwestiami, istotna może okazać się również wielkość powierzchni parkingowej i placu manewrowego, monitoring, stały dozór, konieczność zapewnienia ochrony, czy instalacje alarmowe.