Wystartowała I Integracyjna Olimpiada Młodzieży [Foto]

czwartek, 29.9.2022 14:01 126 0

W czwartek 29 września o godz. 10 wystartowała I edycja Integracyjnej Olimpiady Młodzieży. Dzieci i młodzież zgromadzili się w kompleksie sportowym Ślęzy Wrocław na Kłokoczycach.

Wrocław jako jedno z pierwszych miast

Szybciej, wyżej, mocniej i… „bez barier” – Wrocław jako jedno z pierwszych miast w Polsce organizuje Integracyjną Olimpiadę Młodzieży.

W konkurencjach brali udział również niepełnosprawni

Dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami będą rywalizować w czterech konkurencjach sportowych oraz czterech tzw. aktywnościach rekreacyjnych. Na uczestników czeka przeciąganie liny, rzut piłką 1 kg, gra w boule i bocci. Poza tym spróbują swych sił w strzelaniu z łuku, korfballu oraz mini piłce nożnej i unihokeju. Dodatkowo organizatorzy przygotowali liczne atrakcje  i zabawy.

- To święto sportu, naszych wrocławskich dzieciaków. Moim marzeniem jest, by kiedyś dorośli olimpijczycy i paraolimpijczycy wystartowali w jednych zawodach. Obserwuję tych młodych sportowców i powiem jedno: walka z własnymi słabościami jest dla nich motywacją do osiągania sukcesów - mówi Adam Komar, kilkadziesiąt prezes fundacji Portafię Pomóc.

Podobnie deklaruje wrocławski radny Michał Piechel, społeczny doradca prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami, inicjator przedsięwzięcia:  - Drugim aspektem Olimpiady powinna być integracja, która oznacza otwartość i całkowite zaakceptowanie drugiego człowieka niezależnie od tego, jaki jest. Chcemy dać mocny sygnał organizatorom światowych igrzysk, że można połączyć w jedną imprezę, pod jednym parasolem igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, że oba te wydarzenia powinny się odbywać w jednym czasie.

We wrocławskich szkołach uczy się 2359 dzieci z niepełnosprawnościami, w tym około 500 z niepełnosprawnością ruchową. Uczą się w 167 klasach integracyjnych. Ta liczba pokazuje, jak ważne jest nie tylko zapewnienie im warunków do edukacji, ale także zabawy i rywalizacji. W Olimpiadzie organizowanej na terenie kompleksu sportowego Ślęzy Wrocław weźmie udział kilkudziesięciu młodych zawodników.

- Zależy nam, by Integracyjna Olimpiada Młodzieży – była naprawdę integracyjna, by była bez barier. Przygotowaliśmy takie konkurencje, w których niezależnie od poziomu sprawności, mogą na równych prawach wziąć udział wszystkie dzieci – opisuje Dominik Golema, dyrektor Biura Bez Barier we wrocławskim magistracie.

Wcześniej, na czele biura stał zmarły w 2020 roku Bartek Skrzyński. Jak tłumaczy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk Integracyjna Olimpiada Młodzieży to realizacja jednego z celów popularnego „Skrzyni”.

- To kolejna inicjatywa, którą realizujemy jako prawdziwe miasto „bez barier”. Cieszę się, że podtrzymujemy dziedzictwo naszego serdecznego przyjaciela śp. Bartka Skrzyńskiego, który był prawdziwym życiowym „olimpijczykiem” – każdego dnia pokazywał nam, że nie ma naprawdę żadnych limitów. Że można i że się da - przyznaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Pamiątkowe medale oraz nagrody dla uczestników

Każdy uczestnik Olimpiady Integracyjnej otrzymał pakiet startowy a na koniec  pamiątkowy medal. Olimpiada to także rywalizacja więc najlepsze trzy miejsca w każdej konkurencji zostały wyróżnione specjalnymi nagrodami i medalami.

foto: doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)