Wystawa 200 lat Ossolineum

poniedziałek, 5.6.2017 10:38 1590 0

Wystawa Jubileuszowa 200 lat Ossolineum. 1817–2017 w budynku Ossolineum potrwa od 5 czerwca do 30 listopada 2017 i jest prezentacją ossolińskich zbiorów m.in. druków, dokumentów, grafik i fotografii, obrazujących dzieje i życie codzienne Zakładu od czasów J.M. Ossolińskiego aż po dzień dzisiejszy.

Ekspozycja prezentuje historię Ossolineum w układzie chronologicznym, z uwzględnieniem najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z dziejami instytucji od jej powstania do czasów obecnych.

Wielkim walorem jubileuszowej ekspozycji jest możliwość zobaczenia pierwszy raz od zakończenia II wojny światowej niektórych cennych obiektów dawnego lwowskiego Muzeum Lubomirskich – głównie dawnej broni oraz zabytków archeologicznych. Muzealia te udostępnione zostały przez Lwowskie Muzeum Historyczne, Narodową Naukową Bibliotekę Ukrainy im. W. Stefanyka oraz lwowskie Muzeum Historii Religii.  Jednak Ossolineum to nie tylko prześwietna kolekcja, ale niezwykli, oddani idei założyciela ludzie zarówno pracownicy jak i darczyńcy. Dzięki wystawie można poznać codzienną pracę biblioteczno-muzealną ossolińczyków, ich zaangażowanie w walki niepodległościowe i konspirację, działalność polityczną, naukową oraz literacką. Swoje miejsce w ramach ekspozycji mają także ossolińscy darczyńcy i ich bezcenne dary, które od początku istnienia Zakładu zasilały jego zbiory.

Miejsce: Gmach główny Ossolineum, ul. Szewska 37  – Aula, Sale pod Kopułą
Wystawa czynna: wtorek – niedziela, godz. 10.00 – 18.00

Kuratorzy wystawy: dr Łukasz Koniarek dr Marta Pękalska
Projekt aranżacji: prof. Marek Stanielewicz
Producent: Alicja Przestalska

Wstęp wolny. 

Oprowadzania kuratorskie 10 czerwca 2017 r. 
o godz. 12.00
„Chodzi mi o tę bibliotekę jako o córkę jedynaczkę na wydaniu…”.

Dzieje Ossolineum we Lwowie 1817-1946. W czasie oprowadzania kuratorskiego przybliżona zostanie historia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich od czasów jego Fundatora Józefa Maksymiliana Ossolińskiego do czasów II wojny światowej. Przedstawiona zostanie historia podziału i parcelacji zbiorów, oraz przewiezienia części zbiorów do Wrocławia jako tzw. „daru narodu ukraińskiego”.

Prowadzenie:

  • Dr Łukasz Koniarek – Dział Numizmatyczny Muzeum Książąt Lubomirskich, Ossolineum
  • Dr Marta Pękalska – Dział Informacji Naukowej, Ossolineum

o godz. 16.00 „Witał Wrocław owe księgi, skarby naszej polskiej mowy…”. Dzieje Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu 1946-2017.

W czasie spotkania z kuratorami wystawy przedstawiona zostanie historia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich od przewiezienia części zbiorów do Wrocławia, poprzez czasy włączenia Ossolineum do Polskiej Akademii Nauk, restytucję fundacji w latach 90. aż po dzień dzisiejszy.

Prowadzenie:

  • Dr Łukasz Koniarek – Dział Numizmatyczny Muzeum Książąt Lubomirskich, Ossolineum
  • Dr Marta Pękalska – Dział Informacji Naukowej, Ossolineum

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)